A mozgás ugyanolyan hatékony, mint a gyógyszerek

A testmozgás legalább olyan hatásos a komoly betegségek megelőzésében, mint a legmodernebb gyógyszerek - derült ki egy most megjelent átfogó kutatásból.

Egy, közel 300 kísérlet adatainak összegzésével készült tanulmány szerint a fizikai aktivitás a gyógyszereknél sokkal hatékonyabban segíti az agyvérzésen átesett páciensek felépülését - és legalább olyan hatékony a cukorbetegség és a már kialakult szívbetegségek rosszabbodásának megelőzésében.

A cukorbeteg páciens adatait dolgozták fel.

A tudósok a vizsgálati adatok alapján bizonyítottnak látják, hogy a rendszeres testmozgás rendkívül hatásos eszköz lehet a túlélési esélyek javításában, de ez egyelőre természetesen nem jelenti azt, hogy a betegeknek fel kéne hagyniuk gyógyszereik szedésével.

A 305 kísérletben részt vevő páciensek nagy része gyógyszereket szedett a betegsége ellen, 57 kísérlet azonban (melyekben összesen 15 000 önkéntes vett részt) a testmozgás betegségekre gyakorolt hatásait vizsgálta.

A kutatásból kiderült, hogy bár a gyógyszeres kezelés leginkább a szívelégtelenségben szenvedőkön segített, a rendszeres testmozgás minden csoportban legalább olyan hatékony volt, mint a hagyományos gyógyszeres terápia. Azoknak a szívbetegeknek, akik rendszeresen mozogtak, de nem szedték az ilyenkor általában felírt gyógyszereket (például sztatinokat és a vérrögök kialakulása elleni szereket), pontosan akkora esélyük volt rá, hogy a betegségük a halálukat okozza, mint azoknak, akik szedték a gyógyszereket.

A rendszeres testmozgás kiválthatja a gyógyszereket (Fotó: Europress)

Hasonlóképpen, a cukorbetegek esetében is a túlélési esélyek pontosan ugyanúgy alakultak a magukat testmozgással és gyógyszerrel kezelők csoportjaiban.

"Hatalmas problémát jelent, hogy az orvosok egyre több gyógyszer írnak fel, a páciensek ugyanakkor egyre kevésbé aktívak" - nyilatkozta Huseyin Naci, az LSE Health munkatársa. "A brit felnőtteknek például mindössze 14 százaléka mozog rendszeresen."

2010-ben átlagosan 17,7 receptet írtak fel az orvosok egy-egy páciens számára, ami jelentős növekedést jelent a 2000-es 11,2-höz képest. "Pedig, amint láthatjuk, a rendszeres testmozgás remek alternatívát jelenthet a gyógyszerekkel szemben, vagy akár velük kombinálva is" - nyilatkozta Naci.

A WHO (Word Health Organization) ajánlása alapján egy átlagos, 18-64 éves felnőtt esetén heti 150 perc mérsékelt vagy 75 perc intenzív, aerob típusú mozgást kellene teljesítenünk - két vagy több napon izomerősítéssel kiegészítve - annak érdekében, hogy a sport pozitív élettani hatásait élvezzük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra