Segít az agy vitaminja, ha jól szedjük

Agyunk az egyik legfontosabb, és egyben a legkomplexebb szervünk. Ahhoz pedig, hogy a lehető legtovább jól tudjon működni, számos tápanyagra, egyebek mellett B12-vitaminra is szüksége van.

A B-vitaminok családjába tartozó B12 a vízoldékony vitaminok egyike. Ez azt jelenti, hogy nem lehet túladagolni, viszont nem is raktározódik a szervezetben, illetve testünk megtermelni sem tudja magának, ahogy például a D-vitamint. Ha tehát azt szeretnénk, hogy elegendő B12-vitaminhoz jussunk és ne alakuljon ki hiánybetegség, akkor ügyelnünk kell a megfelelő bevitelre. De pontosan milyen szerepeket tölt be ez a – gyakran kobalaminnak is nevezett – mikrotápanyag testünk működésében, és mekkora mennyiségre van szükségünk naponta? Az alábbiakban eláruljuk.

Agyunk barátja

A B12-vitamin számos anyagcsere-folyamathoz elengedhetetlen, továbbá a vörösvértestek képzésében, a hemoglobin-szintézisben is kulcsszerepet játszik. Ugyanakkor nem véletlenül emlegetik sokan az agy vitaminjaként: megfelelő bevitel esetén a B12 elősegíti az idegrendszer normál működését, valamint hozzájárul az idegsejtek (neuronok) pusztulásának megakadályozásához, ezzel együtt pedig a memóriaromlás és a kognitív hanyatlás megelőzéséhez, késleltetéséhez is. De arra is találtak már bizonyítékot, hogy a B12-vitamin lépes javítani a hangulatot, valamint enyhíteni a depressziós tüneteket.

Ha szervezetünk nem jut hozzá a szükséges mennyiségű B12-vitaminhoz, szinte teljesen leáll a vörösvértestképzés, és kialakul az úgynevezett vészes vagy nagysejtes (megaloblasztos) vérszegénység. A problémára gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri panaszok hívják fel a figyelmet. Az Amerikai Ritka Betegségek Szervezete szerint a megaloblasztos vérszegénységben szenvedő betegeknél gyakran lépnek fel neurológiai tünetek, úgymint egyensúlyi zavarok, zavarodottság, depresszió vagy pánikroham. 

Nem mindegy, hogyan pótoljuk

Egy egészséges felnőttnek napi szinten 2-2,5 mikrogramm B12-vitamint kell bevinnie. Fontos tudni azonban, hogy természetes módon kizárólag állati eredetű táplálékban található meg ez a mikrotápanyag. Bár ma már számos ételt és italt dúsítanak B12-vitaminnal, a legjobb forrás továbbra is a hús, a máj és a tojás.

vitaminpótlás
Az agy egészségéhez is hozzájárulhat ez a vitamin. Fotó: Getty Images

Érdemes megjegyezni ugyanakkor azt is, hogy a gyomor-bélrendszerben való megfelelő felszívódáshoz egy fehérje, az úgynevezett intrinzik faktor is szükséges. Előfordulhat tehát, hogy hiába viszünk be elegendő mennyiségű B12-t a táplálkozásunkkal, annak mintegy háromnegyede nem hasznosul, mivel hiányzik ez a plusz faktor. (Gyomorhurut és egyéb emésztési zavarok esetén különösen nehézkes a tápanyagok hasznosulása, de egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek felszívódási problémák.)

B12-vitamin-hiány gyanúja, vegán étrend követése, Crohn-betegség, cöliákia, várandósság és szoptatás, valamint idősebb kor esetén mindenképpen fokozott odafigyelést igényel, hogy ellássuk szervezetünket a megfelelő mennyiségű vitaminnal. Ilyenkor jó szolgálatot tehetnek az elszopogatható étrend-kiegészítők – a B12-vitamin ugyanis a szájnyálkahártyán is fel tud szívódni, ha elég időt hagyunk rá.

A megfelelő készítmény kiválasztásához és az szükséges napi adag meghatározásához viszont ajánlott orvosunk segítségét kérni, aki valószínűleg egy laborvizsgálatra küld majd el minket első körben, hogy kiderüljön, valóban B12-vitamin-hiánnyal küzdünk-e.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra