Gyomorfekélyt okozhat a túlzott sófogyasztás

A gyomorfekélyt, majd gyomorrákot előidéző állapot előbb alakul ki az átlagnál nagyobb mennyiségű sót fogyasztók körében, amennyiben eredetileg a Helicobacter pylori nevű baktérium okozta panaszukat.

Az Amerikai Mikrobiológiai Társaság (Americal Society for Microbiology) kutatói megfigyelése szerint a fekélyt okozó Helicobacter pylori (Hp) képes alkalmazkodni a megfertőzött személy étrendjéhez. Génmutáción esik át, aminek révén alkalmas lesz arra, hogy érzékennyé váljon a gyomorban lévő magas só koncentrációra, majd megnövekedett génaktivitással reagál a sajátosan sós helyzetre.

A spirál alakú Hp a gyomor és a patkóbél savas környezetében élő baktérium, s amellett, hogy a gyomor nyálkahártyájának gyulladását idézi elő, az emésztőtraktusban kialakuló fekélyeknek ez a leggyakoribb kórokozója. A patkóbélben 90, a gyomorban 80 százalékban ez felelős a fekély kialakulásáért. A fertőzött emberek körében - a nem fertőzöttekkel összehasonlításban - kettő-hatszorosára nő meg a nyálkahártya szövet limfómájának és a gyomorrák kialakulásának a kockázata.

Az amerikai kutatók legújabb vizsgálatai szerint egyértelmű összefüggés van a Hp és az étrend egyes összetevői, konkrétan a magas sótartalma között. A baktérium szaporodását első lépésben lecsökkentette a magas só koncentráció, egy idő után azonban a nagyobb só terhelésnek kitett baktériumok morfológiai változáson mentek át: a sejtek megnyúltak és hosszú láncokat alkottak. A sejtosztódási rendellenesség végül odáig fajult, hogy a szaporodás mértéke hirtelen megnőtt. A szakemberek azt is felfedezték, hogy ennek hátterében a baktérium virulenciájáért felelős két gén aktivitása áll. A megfigyeltekre való tekintettel azt javasolják azon egyéneknek, akik családjában a gyomorfekélyre való hajlam ismert, hogy szokjanak le az ételek sózásáról.

Magyarországon is igen gyakori a Helicobacter pylori fertőzés. Több - különféle korcsoportokra kiterjedő - vizsgálat igazolta, hogy az összezsúfolódva élő, többgenerációs családokban, a szociálisan hátrányos helyzetű rétegekben csaknem minden egyén fertőződött. A statisztika alapján úgy tűnik, a probléma az alacsony jövedelmű rétegek mellett leggyakrabban az idősebbek körében fordul elő. A 40 év alattiak 20, a 60 év felettiek 50 százalékát fertőzöttnek vélik a közegészségügyi szakemberek.

A legtöbben tünetmentesek, a betegség pedig csak egy kis hányaduknál alakul ki, ezért sem a népegészségügyi szűrővizsgálatot, sem az általános kezelést nem javasolják az egészségesnek látszóknál. A fehér méregtől azonban mindenképpen eltiltják őket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra