Génjeinktől függ, hogyan viseljük a bezártságot

Bizonyos gének képesek befolyásolni a szorongás, így a bezártság érzését is.

A koronavírus-járvány első hullámakor elrendelt, szigorú korlátozásokat mindenki máshogy élte meg. Sokak számára felszabadító érzés volt az otthoni munkavégzés bevezetése, és az sem okozott zavart, hogy este sem lehetett elhagyni a lakhelyet. Mások viszont valóságos rémálomként élték meg a bezártságot, és minden nappal egy kicsit kisebbnek érezték a szobát maguk körül. A Groningeni Egyetem friss kutatása szerint genetikai hátterünk is hatással van rá, hogyan viseljük a bezártság okozta szorongást − írja az Eurekalert .

A szorongást is befolyásolják a génjeink

Az, hogy egy adott személy milyennek érzékeli az életminőségét, számos tényező befolyásolja a családi neveltetéstől a genetikai háttérig − a kutatókat ez utóbbi érdekelte elsősorban a tanulmányuk elkészítésekor. A koronavírus-járvány olyan általános stresszfaktor volt világszerte, ami lehetőséget biztosított a kutatók számára egy átfogó tanulmány elkészítéséhez a szorongás és a gének kapcsolatáról.

Genetikai hátterünk is befolyásolja, hogy viseljük a bezártságot. Fotó: Getty Images
Genetikai hátterünk is befolyásolja, hogy viseljük a bezártságot. Fotó: Getty Images

A kutatócsoport több mint 27 ezer olyan ember genomját vizsgálta át Hollandiában, akiktől korábban az egyik helyi biobank is gyűjtött mintákat. A résztvevőkkel 2020 márciusától kezdődően több kérdőívet is kitöltettek, melyekben felmérték a mentális és fizikai egészségüket és életmódjukat, majd ezt vetették össze bizonyos génvariánsokkal. Arra voltak kíváncsiak, hogy bizonyos gének segíthetnek-e biztosítani a jobb közérzetet és ellenállóbbá tehetnek-e a szorongásos tünetekkel szemben.

Talán nem meglepő, hogy a válasz: igen. A kutatás eredményei szerint ugyanis bizonyos génvariánssal rendelkezők közérzete a pandémia ideje alatt is jobb volt, mint másoké. A járvány előrehaladtával a genetikai hajlam egyre erőteljesebben befolyásolta azt, hogy érezték az emberek magukat a bőrükben. A kutatók szerint a kijárási korlátozások és a szociális távolságtartás miatti szorongás hatásai is egyre intenzívebben érződtek, melyek menedzselésében jelentős szerep jutott a genetikai háttérnek. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra