A mosolygás így csapja be az agyat

Frank Sinatrától Katy Perryig számos sztár megénekelte már, milyen csodálatos erő rejlik egyetlen egyszerű mosolyban. Feldobódunk tőle, azonnal megváltozik a külső megjelenésünk, illetve általában véve jobban érezzük magunkat tőle a bőrünkben. De vajon mit mond erről a tudomány?

Olasz kutatók szerint Mona Lisa világhírű mosolya sem őszinte. Részletek itt.

Úttörő kutatást folytattak a témában a Dél-Ausztráliai Egyetem tudósai, eredményeik pedig igazolják, hogy a mosolygás valóban képes becsapni az elménket. Magyarán sokkal jobb színben láthatjuk a világot csupán attól, hogy megmozgatjuk kicsit az arcizmainkat. Mint azt az egyetem közleménye megjegyzi, a COVID-19 okozta globális krízis közepette, amikor a szorongás és depresszió előfordulása világszerte riasztó mértéket ölt, ez a felfedezés aligha lehetne időszerűbb.

A mosolygás akkor is hatásos hangulatjavító, ha csupán erőltetjük
A mosolygás akkor is hatásos hangulatjavító, ha csupán erőltetjük. Fotó: Getty Images

Az Experimental Psychology című folyóiratban publikált tanulmány a mosoly hatását vizsgálta úgy az arckifejezések, mint a testtartás érzékelésére. Ehhez egy kísérlet során a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy szorítsanak egy tollat a fogaik közé, így imitálva arcizmaik mosolygás közbeni mozgását. Az így kapott adatok szerint az arcizmok aktivitása mind az arckifejezések, mind a testtartás felismerését megváltoztatja, miközben mindkettő pozitív érzelmeket generál. "Ha az izmaink azt üzenik, hogy boldogok vagyunk, akkor valószínűbb, hogy tényleg pozitívabban látjuk magunk körül a világot" - foglalta össze dr. Fernando Marmolejo-Ramos, a Dél-Ausztráliai Egyetem humán és mesterséges megismeréssel foglalkozó szakértője, a kutatás vezetője.

"Kutatásunk során úgy találtuk, hogy amikor erőltetjük a mosolygást, az stimulálja az amigdalát, azaz az agy érzelmi központját, ezáltal olyan idegi hírvivő anyagok termelődnek, amelyek egy érzelmileg pozitívabb állapotot hoznak létre. Márpedig ebben érdekes lehetőségek rejlenek. Amennyiben be tudjuk csapni az agyat, hogy az ingert boldog behatásként érzékelje, akkor talán felhasználhatjuk ezt a mechanizmust arra is, hogy javítsuk a mentális egészségünket " - tette hozzá a kutató. "Röviden, az érzékelési és motorikus rendszerünk összeköttetésben áll egymással, amikor érzelmileg feldolgozunk egy ingert. A "ha erőltetjük, előbb-utóbb tényleg működni fog" típusú megközelítésnek több haszna lehet e téren, mint gondolnánk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra