A másik hibáztatása járványszerűen terjed

Egy új tanulmány kimutatta, hogy ha szokássá válik mások hibáztatása egy szervezetben - még akkor is, ha a "célszemély" ártatlan - erőteljesen növeli az esélyét annak, hogy a jelenség a H1N1 intenzitásával fertőzi majd meg az egész közösséget.

Az egymásra mutogatás játéka gyorsan terjed, mivel azt az érzetet kelti, hogy az énképünket támadás érte, meg kell védenünk magunkat.

A jelenséget bemutató tanulmány fő szerzői, Nathanael J. Fast a Dél-Kaliforniai Egyetem menedzsment adjunktusa és Larissa Tiedens, a Stanford Egyetem szervezeti viselkedéstani professzora négy különböző kísérletet végeztek el, melyből kiderült, ha nyilvánosan másra hárítják a felelősséget, azzal drámaian nő a valószínűsége annak, hogy ez a gyakorlat futótűzként terjed majd el a szervezetben. A tanulmány elsőként tanulmányozta azt, hogy a felelősség áthárítása ragadós e.

"A bűnbakkeresés gyakorivá válik, ha az emberek a létbiztonságuk miatt aggodalmaskodnak, ha munkahelyüket bármikor elveszíthetik" - mondta Tiedens.

Fast elmondta: "Amikor azt látjuk, hogy mások védik magukat, mi is védekező állásba vonulunk. Ha másokat okolunk a saját hibáinkért, az adott pillanatban jobban érezhetjük magunkat tőle." Hosszú távon azonban az ilyen viselkedés ronthat a hírnevünkön, és káros lehet a szervezet, tovább lépve pedig az egész társadalom számára, tette hozzá.

"A vádaskodás félelmet idéz elő, amely az egyénre és a csoportokra is számos negatív hatást gyakorolhat" - mondta Fast. Bárkiből lehet vádaskodó, de általában felfedezhetők bennük közös vonások. Sokkal jobban védik a saját egójukat és krónikus bizonytalansági érzéstől szenvednek.

Az eredmények a Journal of Experimental Social Psychology novemberi számában jelentek meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra