A házasság egyik nagy előnye
A házas emberek stresszhormonszintje alacsonyabb, mint egyedülálló, elvált vagy özvegy társaiké - állítják a pittsburgh-i Carnegie Mellon Egyetem kutatói, akik tanulmányukkal elsőként nyújtottak biológiai bizonyítékot a házasság egészségre gyakorolt hatásáról.
A Psychoneuroendocrinology című folyóiratban közölt eredmények alátámasztják azt az elméletet, hogy a nem házas embereknek több pszichés stresszel kell szembenézniük, mint a házasságban élőknek - olvasható a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő portálon.

A hosszú ideig fennálló stresszes állapot a kortizol hormon megemelkedett szintjével van összefüggésben. Ez megakadályozhatja a szervezetet abban, hogy védekezzen a gyulladás ellen, amely számos betegség kialakulásáért és előrehaladásáért felelős.
"Izgalmas dolog felfedezni egy olyan pszichológiai ösvényt, amely talán magyarázatot adhat arra, hogy az emberi kapcsolataink miként befolyásolják az egészségünket és a betegségeinket" - mondta Brian Chin, az egyetem kutatója.
A szakemberek három, nem egymást követő napon nyálmintákat vettek 572 egészséges, 21-55 éves kor közötti felnőttől. Az alanyoktól napjában többször is vettek mintát, és tesztelték a kortizol hormon szintjét. Az eredmények azt mutatták, hogy a házasságban élő résztvevőknek a vizsgálat mindhárom napján alacsonyabb volt a kortizolszintjük, mint azoknak a társaiknak, akik nem házasok.
Fáradtság, fejfájás, hízás, menstruációs panaszok - ezek a hétköznapi tünetek súlyos hormonális betegségre is utalhatnak. Minderre a magas kortizolszint figyelmeztet. Részletek!
Összevetették a résztvevők napi kortizolszint-ingadozását is. A kortizolszint általában ébredéskor a legmagasabb és folyamatosan csökken napközben. A házas alanyoknak gyorsabban csökkent a kortizolszintjük, ami a szívbetegségek kialakulásának alacsonyabb kockázatával, valamint rákos páciensek esetében hosszabb túlélési idővel hozható összefüggésbe.
Forrás: MTI
Tisztelt Doktornő! A következőkben kérném segítségét! Édesanyám kb. január óta állandóan köhög (ugatásszerűen), szinte fulladásig. Volt fül-orr gégésznél, háziorvosnál, tüdőgyógyásznál, nagyon lelkiismeretesen kivizsgálták, specialistához is elvittük. Minden lelete negatív, teljesen normális. A doktornő a vizsgálat során említette, hogy szerinte ez lelki eredetű probléma vagy a kortizol szint csökkenése is állhat a háttérben. Ebben lehet is valami, mert a köhögés kb. akkor kezdődött amikor nagymamám magatehetetlen beteg lett és édesanyám elkezdte gondozni, a tünetek akkor súlyosbodtak, amikor a nagymamám meghalt. Én magam is látom, hogy ez a hosszú és küzdelmes időszak mennyire megviselte őt, pedig igyekszünk mindent megtenni érte, ami emberileg csak lehetséges. Kérdésem, hogy Ön szerint valóban okozhat-e ilyen súlyos tüneteket lelki eredetű probléma? Érdemes lenne pszichiáterhez, pszichológushoz fordulnunk? Segítségét és válaszét megköszönve, üdvözlettel: Ildikó
Kedves Kérdező, mivel tünetei januárban kezdődtek csakugyan lehet lelki eredetű (téli hangulatzavar része), de mivel ebben az időszakban a megbetegedések is gyakoriak, jómagam azt javasolom, hogy történjenek további vizsgálatok, mivel a leí...