Egy ember élete során rengeteg pozitív és negatív élmény részese. Noha mindegyik hatással van személyiségünkre, akadnak nagyon fontos életesemények, amik a legjelentősebb változások kiindulópontjai.
Az első ilyen a
háziállat. Aki használ bármilyen közösségi médiát, nem képes elkerülni a napi szintű cukiságbombát vicces vagy egyszerűen kedves házi kedvencekről. A tudósok bebizonyították, hogy a háziállatok nagyon jó hatással vannak az emberekre. Hatásukra megnő az önbecsülésünk, csökken a
stressz életünkben, és sokkal nyitottabbak leszünk embertársaink felé. Ugyanakkor megerősíti szívünket az ellenségességgel szemben és
csökkenti a magányt is. Ráadásul a folyamat oda-vissza igaz, a kedvenceink is sokkal boldogabbak, ha szerető gazdijuk van.
A második esemény, ami gyökeres változást hoz életünkben, a
házasság. Ha szerető társra lelünk, csökken a
depresszió, az öngyilkossági hajlam és a káros anyagoktól való függés. Persze egy boldogtalan házasság pont az ellenkezőjét okozza, ami különböző módokon hat a két félre. A nők többnyire jobban rá vannak hangolódva partnerük érzelmi állapotára, ezért egy veszekedés során csak nő a stressz-szintjük, míg a férfiak inkább visszahúzódnak a szituációból.
Hiába divat "minglinek", "szinglinek" és "dinkinek" lenni, a házasságról is jó tudni, hogy számos pszichés és egészségügyi előnnyel kecsegtet. Olvassa el, melyek ezek!
A rossz házasság egyenes következménye a harmadik fontos esemény, a
válás, ami szintén nagyon sok mindent megváltoztat, de nem pozitív irányba. A
szakítás után a férfiak könnyen fordulnak az alkohol vagy kábítószerek felé. A nőket kevésbé viseli meg a dolog, feltehetően azért, mivel a statisztikák szerint többnyire ők kezdeményezik a válást.
Mivel a férfiaknak sokkal kevesebb szoros érzelmi kötelékük van, ezért a házasság és a párkapcsolat számukra bizonyos szempontból sokkal fontosabb, mint a nőknek, akiknek egy válás után is jobb háttértámogatásuk van.
Egy háziállat nagy változást hoz az életünkbe
Természetesen óriási változásokat hoz az ember életében a gyermek születése. A szülők többnyire sokkal teljesebbnek érzik életüket és csökken a stressz szintjük is. Egy 2015-ös tanulmány során kiderült, hogy a várandós családokban a leendő szülők nagyon feszültek és várakozással teliek, ám a gyerek kétéves kora körül jelentősen lecsökken a szülők boldogságának mértéke.
Egyes tanulmányok szerint az emberek ma egyszerűen boldogtalanabbak, mint mondjuk 30 évvel ezelőtt, de akiknek
gyermekük van, azok összességében mégis jobb életet élnek, mint a gyermektelen kortársaik.
Elkerülhetetlen, hogy az emberek egyszer átéljék
szüleik halálának megrázó eseményét. Természetesen a kapcsolat erőssége határozza meg az utána érzett
fájdalommértékét, de az tény, hogy minél korábban következik be ez az esemény, annál jobban fáj a gyermekeknek.
Azok vannak a legrosszabb helyzetben, akik gyerekkorban veszítik el szüleiket, náluk az egészségtelen életmód és az öngyilkossági hajlam sajnos nagyon magas.
Az utolsó esemény a sorban a jelentős testsúlycsökkenés. A fogyás nem csak testünk egészségét, de lelkünkét is megnöveli. Hatására csökkennek a mentális betegségek kialakulásnak esélyei, boldogabbak vagyunk tőle. Legalábbis ezt mutatják a tanulmányok. De valójában sokszor az a helyzet, hogy a fogyás boldogtalanabbá teszi az embert, mint a hízás.
Ez valószínűleg annak tudható be, miképpen sikerült leadni a plusz kilókat. Akik orvosi segítséggel vagy egy csoport támogatásával fogytak, jelentősebb érzelmi támogatást kaptak, mint akik maguktól vesztettek súlyt. Az egyedüli pozitív dolog, hogy a
fogyás során és utána az egészséges életérzés és a barátok elismerése jó érzést vált ki bennünk, de nem maga a fogyás okoz igazi örömet.