Drogfüggőséghez vezethet az alkohol
Az alkohol egyfajta kapudrogként nyithat utat más szenvedélybetegségek előtt, egy rendszeres alkoholfogyasztó például háromszor nagyobb eséllyel lesz kokainfüggő is.
Az alkoholizmus a fejlett és a fejlődő világban egyaránt az egyik legelterjedtebb szenvedélybetegség. Magyarország különösen érintett a problémában, itthon ugyanis 800 ezer és egymillió közé tehető az alkoholbetegek száma. Több súlyos, halálos betegség hátterében is a túlzott alkoholfogyasztás áll: a jól ismert máj- és neurológiai betegségek mellett a köszvény, valamint a hasnyálmirigy-gyulladás, illetve többféle ráktípus kialakulását is elősegíti.
Azalkoholizmusférfiaknál négyszer gyakrabban fordul elő, azonban kutatási adatok szerint ez az arány lassú kiegyenlítődési tendenciát mutat. A szenvedélybetegség kialakulásáról és kezeléséről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
A legújabb tanulmányok ugyanakkor azt a feltételezést is megerősítették, hogy az alkoholfogyasztás más függőségek kialakulását is elősegíti. Az eredmények szerint a rendszeres alkoholfogyasztók háromszor nagyobb eséllyel válhatnak kokainfüggővé.
Kokainfüggővé tette az alkohol a patkányokat
A Kolumbia Egyetem tudósai patkányokon kísérleteztek, hogy információt gyűjtsenek az alkohol hatásairól, illetve az ital szerepéről a súlyosabb drogaddikciók kialakulásában. Az állatok egy részének alkoholt juttattak a szervezetébe, ezt követően pedig kokaint adtak nekik. Bár a kokainfüggőséget korábbi kísérletek már összefüggésbe hozták például a rendszeres alkohol-, marihuána- és cigarettafogyasztással, az nincs tisztázva, hogy ezek a tényezők miért hatnak más-más módon bizonyos emberekre.

Ehhez az agy jutalmazási rendszerét vizsgálták, pontosabban a dopamin szerepét. A dopamin egy agyi neuronhormon, amely például szex, evés, vagy alkohol- és kábítószerfogyasztás hatására elégedettségérzetet és boldogságot vált ki. Mégis, a felmérések szerint a kokainfogyasztók "csupán" 21 százaléka válik a szer rabjává, tehát az addikció mögött környezeti és genetikai okok is meghúzódnak. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a patkányok alkoholfogyasztása hogyan befolyásolhatja az agyban a kényszeres viselkedési reakciókat.
A vizsgált patkányok egy kis kar aktiválásával jelezhették, hogy újabb adag kokaint kérnek. Azok az állatok, amelyek korábban alkoholt is fogyasztottak, átlagosan 58-szor jelezték a drog iránti vágyukat, míg az alkohollal nem érintkezett példányok csak 18-szor húzták meg a kart. Esetükben tehát az alkohol több mint háromszorosára növelte a kábítószer iránti vágyat. A kutatók szerint ez a felfedezés segítheti a kábítószerfüggők kezelését is a későbbiekben.
Forrás: Daily Mail Online
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! Fiatal korom óta pánikbeteg vagyok. Az elmúlt pár évben fokozatosan erősödött. Egy idő után rájöttem, ha iszok semmi bajom, csak így rászoktam az italra. Egyszerűen nem tudom mit csináljak, már az utcára se bírok kimenni. Orvoshoz szintén nem bírok elmenni, mert attól félek rosszul leszek. Mit tegyek? Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Uram! Az alkohol jó szorongásoldó, csak hosszútávon meglehetős a mellékhatása. Ha mégis el tud menni otthonról, akkor jelentkezni kellene egy szakrendelésen vagy beutaltatnia magát, akár a háziorvossal pszichiátriára, hogy abbaha...