Téli depresszió (x)

A szezonális hangulati zavar (seasonal affective disorder - SAD) nem legenda! A klinikai értelemben vett depresszió egy formájáról van szó: az utóbbi kórképtől abban tér el, hogy az év egy adott szakaszában jelenik meg újra és újra.

Az esetek túlnyomó többségében ősz vége felé kezdődik - amint a napok egyre rövidülnek, mind kevesebb természetes fény éri a szervezetet, és az időjárás sem kedvez a szabadtéri időtöltéseknek -, ezért a zavart gyakran nevezik téli depressziónak is. Tavasszal pedig enyhülnek, majd teljesen el is múlhatnak a tünetek.

Mivel jár?

A SAD jellemzője, hogy a tünetek viszonylag enyhe formában lépnek fel, majd fokozatosan súlyosbodnak, amíg az enyhülést hozó következő évszak meg nem érkezik. A szezonális hangulati zavart jellemző panaszok részben megegyeznek a depresszió tüneteivel: az állapot súlyos, tartós lehangoltsággal, reménytelenség vagy értéktelenség érzésével, érdeklődésvesztéssel, koncentrációs problémákkal, alacsony általános energiaszinttel, öngyilkossági gondolatokkal járhat.

A téli depresszióban szenvedőknél különösen gyakori a fáradtság és az energiahiány, előfordul továbbá ingerlékenység, a társas kapcsolatok fenntartásának zavarai, túlérzékenység, valamint túlalvás és a szénhidrátokban gazdag ételek utáni sóvárgás, következésképpen pedig súlygyarapodás. A probléma gyakoribb 15 és 55 éves kor között (az életkor előrehaladtával csökken a kockázata), nőknél, valamint az Egyenlítőtől egészen távol eső területeken, vagyis ahol telente kevés a napos órák száma.

Miért télen?

A zavart nem véletlenül azonosítják elsősorban téli betegségként. A napfény szabályozza valamennyi élőlény, így az ember alvás-ébrenlét ciklusát, a cirkadián ritmust, amelyet a szervezet napi biológiai órájának is neveznek. A rövid és szürke téli napokon - amikor sokan még sötétben indulnak otthonról, és már ismét besötétedett, mire hazaérnek - kevés természetes fény éri a szervezetet, ami megzavarhatja ezt a ciklust. Amennyiben a biológiai óránk működésében zavar áll be, annak egyik gyakori következménye a depresszió. A napfényhiány hatással van a szervezet szerotonin- és melatonin szintjére is: e két hormon bármelyikének csökkenése ismert rizikófaktora a hangulati zavaroknak.

Mit tehetünk ellene?

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a rendszeres testmozgás, a fényterápia és minden, a nappali órákban a szabadban töltött perc segíthet: még borúsabb időben is érdemes odakint töltenünk az ebédszünetet, hétvégenként pedig nagyobb sétákat tenni, ha hétköznap az irodához vagyunk kötve. Súlyosabb esetekben szintetikus antidepresszánsok szedése és/vagy pszichoterápia a megoldás, enyhe és középsúlyos téli depresszióban azonban az orbáncfűtartalmú Remotiv extra is komoly segítségünkre lehet.

Az Remotiv extra ezekben az állapotokban a gyógyszeres kezelés kíméletes alternatíváját nyújtja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, a Dunántúlon helyenként meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 24, 25 fok körül alakul. Késő estére döntően 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra