A stroke-on átesettekkel ez történik
Egészséges területre "helyezi át" a beszédkészségeket a stroke-on átesett babák agya - állapította meg képalkotó eljárás segítségével egy amerikai kutatócsoport.
"Áthelyezi" a beszédkészséget a babák agya
A Georgetowni Egyetem tudósai azt remélik, hogy munkájuk segíthet a stroke-ot szenvedett felnőttek rehabilitációjában is - írta a BBC hírportálja.

A csecsemőkori stroke
Az agyvérzés nem csak a felnőtteket sújtja: négyezer kisbabából egy stroke-ot kap. Az első év, abból is az első két hónap a legveszélyesebb. Mi okozza az agyi katasztrófát ilyen kicsi korban? Kiderül korábbi cikkünkből.

Az amerikai AAAS tudományos egyesület éves konferenciáján Austinban bemutatott kutatásban 12 olyan, 12-25 év közötti fiatal agyi felvételeit vizsgálták meg, aki nem sokkal születése előtt vagy újszülöttként stroke-on esett át. Az esettanulmányokban kevés tünet utalt arra, hogy agyvérzésük volt, egyikük sántikált, többen balkezesek lettek, mivel a stroke károsította jobb kezük irányítását, ám mindannyian jó beszédkészséggel rendelkeztek.
Mivel az agyuk még fejlődésben volt, amikor az agyvérzést átélték, képes volt alkalmazkodni - állapították meg az agyról képalkotó eljárással készült felvételek alapján.
Át lehet helyezni a funkciókat?
Elissa Newport neurológus, a Georgetowni Egyetem agykutató központjának igazgatója, a kutatás vezetője elmondta, hogy ezek a fiatal agyak igen alkalmazkodóképesek voltak, át tudták helyezni a nyelvi funkciót egészséges agyterületre, ez azonban nem jelenti, hogy új területeket csak úgy át lehetne irányítani a jobb féltekére.


A kutatást most nagyobb létszámmal is elvégzik, és azt is megnézik, hogy más működési területet is át lehet-e helyezni, és ha igen, hová.
Évente több mint 400 gyerek szenved stroke-ot Nagy-Britanniában, negyedük egyéves kora előtt. A magzati és a születés utáni 28. napig történt stroke-ot általában a méhlepényről leváló és a baba agyába jutó vérrögök, esetleg az anya vagy a baba véralvadási rendellenessége okozza.
Az élet első heteiben gyakran észrevétlen marad a stroke, és csak akkor gyanakszanak rá, amikor a gyerek nem fejlődik megfelelően vagy az egyik oldala gyengébbnek tűnik.
Tisztelt Doktornő/Úr! Kb. 1,5 éve apukám (65 éves) strokot kapott, a bal oldala lebénul, az elmúlt másfél év alatt sokat javult. Jelenleg a keze nem műkődik rendesen, minden más rendbe jött.
Idén nyáron a tengerpartra szeretnénk utazni vele, kb. 600km-t kellene autóban tölteni.Â
A kérdésem az lenne, hogy utazhat-e, mennyire veszélyes a hosszú utazás, a meleg és a napsütés. Mi a véleménye az utazásról?Â
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező! Utazás esetén érdemes odafigyelni egy-két dologra, pl. hogy legyen érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártyájuk vagy egyéb utasbiztosításuk, mert bármi történhet Önökkel egy hosszabb út során. Fontos, hogy az Édesapj...