Így hat egyetlen rossz éjszaka

Az alvásmegvonásnak már rövid távon is kimutatható hatásai vannak a legújabb tanulmány szerint. Ezért fontos, hogy minden éjszaka kellően kipihenjük magunkat!

A megfelelő hosszúságú és minőségű alvásnak rendkívül fontos szerepe van egészségünk megőrzésében. Agyunk különösen a REM fázisban aktív: ez az a szakasz, melynek során az álmainkat látjuk, és ilyenkor távolítja el szervezetünk a felesleges anyagokat, toxikus lerakódásokat is. Több kutatás is igazolta, hogy ezeknek az anyagoknak a felhalmozódása az Alzheimer-kór kialakulásához vezet. Most azt is sikerült igazolni, hogy már egyetlen kialvatlan éjszaka is káros hatást fejt ki az agyunkra.

Betegségre utal a napközbeni alvás Ha egy túlsúlyos páciens a rendelőben ülve elalszik, akkor az orvosok már tudják is, hogy miről lehet szó - kattintson , ha ön is tudni szeretné!

Az alváshiány így hat az agyunkra

Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség, világszerte körülbelül 18 millió embert érint. A 65 éves lakosság körében körülbelül 1 százalékos az előfordulása, e kor felett pedig ötévente megduplázódik az érintettek száma. Az orvostudomány még nem tudja egyértelműen megállapítani, hogy mi váltja ki, azt azonban megfigyelték, hogy a betegségben szenvedők agyában nagyobb koncentrátumban található meg egy bizonyos fehérje, a béta-amiloid.

Az alvásmegvonásnak már rövid távon is kimutatható hatásai vannak
Az alvásmegvonásnak már rövid távon is kimutatható hatásai vannak

A Proceedings of the National Academy of Sciences című lapban közzétettek egy tanulmányt, melynek szerzői az alváshiány agyra gyakorolt hatását vizsgálták. Ehhez húsz teljesen egészséges ember agyát vizsgálták meg egy kellően átaludt, illetve egy kialvatlan éjszaka után. Az elemzéshez speciális PET-CT-t használtak, amely az agyban lezajló számos folyamat mellett annak béta-amiloid szintjét is vizsgálta.

Kimutatták, hogy a betegséghez köthető fehérje száma már egyetlen rosszul átaludt éjszaka után is megemelkedik abban a régióban, amelyet az Alzheimer-kór is érint. A jelenség nemtől és életkortól függetlenül megfigyelhető volt, és az Alzheimerhez köthető gének sem befolyásolták. Bár a vizsgálat kis számú alannyal zajlott, a szakértők szerint jó alapot teremtett az alvás hatásait, illetve a szellemi leépüléssel járó betegség hátterét feltáró későbbi vizsgálatoknak.

Forrás: Business Insider

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra