Az időeltolódás megzavarja az agy belső óráját

Az időeltolódás miatti alvásproblémákat két idegi központ belső órájának megzavarása okozza, állítják amerikai kutatók. Az eredmények nyomán hatékonyabb kezelési módokat lehet majd kidolgozni.

A Washington Egyetem kutatói azt találták, hogy a jet-lag (időeltolódás) az agy két különböző, ám egymással összefüggő idegsejtcsoportjának működését zavarja meg az agyalapon, a hipotalamusz alatt található nucleus suprachiasmaticusban. Az egyik idegsejtcsoport (a ventrálisan található) a fizikai fáradtsággal összefüggő mélyalvással szinkronban működik, míg a dorzális neuronok a REM-alvást és az álmokat irányítják. Normál esetben ez a két neuroncsoport egymással összehangoltan működik, ám a jet-lag vagy a többműszakos munkarend összezavarhatja őket.

"Ha 22 órás napoknak teszünk ki kísérleti állatokat, a ventrális központ alkalmazkodik, ám a dorzális nem képes erre és saját belső ciklusát követi" - magyarázta Horacio de la Iglesia, a Washington Egyetem biológus docense.

Amikor a 25 órás napokhoz szokott patkányokat megpróbálták átszoktatni a 22 órás napokra, a mélyalvásuk gyorsan alkalmazkodott a más ritmushoz, ám a REM-alvásuk továbbra is a 25 órás napot követte. Ez azt jelenti, hogy a REM-alvás nem a mélyalvás után következett, mint a normál alvásritmusban.

"Kiderült, hogy ha egy Párizs-New York utat modellező cikluseltolódásnak tesszük ki a patkányokat, a REM-alvásnak hat-nyolc napra volt szüksége, hogy újból összehangolódjon a mélyalvással, ami rendszerint éjszaka első felében zajlik" - mondta el de la Iglesia.

A Current Biology folyóirat honlapján április 16-án közzétett eredmények segíthetnek a jelenlegi jet-lag elleni kezelések finomításában. "Visszatérhetünk azokhoz a kezelési módokhoz, amelyekről úgy hisszük, hatásosak és megfigyeljük, hogyan hatnak ezek a szerek a kérdéses idegsejtcsoportokra, ezután finomíthatunk rajtuk, hogy még hatásosabbak legyenek" - tette hozzá a kutató.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra