Az alvás minőségét is méri az óránk?
Ne hagyja magát félrevezetni!A csuklón viselhető pulzusmérő eszközök többsége ma már arra is képes, hogy a nap során megtett lépésszámunkat, az elégetett kalóriákat vagy az alvási szokásainkat is feltérképezze, sőt a gyártók állítása szerint némely eszköz segítségével az is megállapítható, mennyi időt töltünk el az egyes alvásfázisokban.

Alvás órával? (Fotó: Europress)
Leghatékonyabb alváslaboratóriumokban lehet kivizsgálni az ilyen eseteket, ahol egy úgynevezett poliszomnográfiás készülék segítségével kiszűrhetőek az alvás közbeni rendellenességek. Egy ilyen műszerhez képest ezek a lépésmérőhöz hasonló eszközök nagyon megbízhatatlanok. 2011-ben Mongomery-Downs és munkatársai végeztek is egy kísérletet mindezzel kapcsolatban, és kiderült, hogy a csuklón viselhető eszközök jóval felülbecsülték az egyének alvással töltött idejét.
A szakemberek szerint az alvásfázisok meghatározására sem igazán használhatóak ezek az eszközök, hiszen azok csupán az agyhullámokból állapíthatóak meg, amire az EEG-készülékek alkalmasak. Noha egyes eszközök a szívritmust is mérik, még ez sem elegendő a pontos meghatározáshoz, mert ahhoz a szemmozgást és az izomtónusok állapotát is figyelemmel kéne kísérni.
Montgomery-Downs szerint, azok számára, akik nem küzdenek alvásgondokkal, nem ártanak ezek az eszközök, viszont azoknak, akik alvásgondokkal küzdenek, akár veszélyt is jelenhet, ha félrevezető eredményeket kapnak állapotukról. Az utóbbi csoportba tartozóknak tehát inkább az javasolt, hogy minél előbb keressenek fel egy alváslaboratóriumot, ahol megfelelő eszközök segítségével alapos vizsgálatnak vethetik alá őket.