Megnevezték a világ tíz legszennyezettebb helyét

Egy független amerikai környezetvédő csoport összeállította a világ tíz legsúlyosabban szennyezett területének listáját, amelyen volt szovjet tagköztársaságok, Oroszország, Kína és India szerepel, de felkerült a szennyezők közé Peru és Zambia is.

Az amerikai Blacksmith Institute jelentése szerint mintegy 12 millió embert érint a súlyos szennyezés, amelyért többek között a vegyi-, a fémfeldolgozó- és a bányaipar a felelős. A hatások között krónikus betegségeket és korai halálozást említenek a lista összeállítói.

Az először 2006-ban kiadott tanulmány ABC-sorrendbe rendezi a szennyezett helyszíneket, amelyeket nem rendeztek "erősorrendbe", "az egyes helyszínek mérete, lakosságának száma és a szennyezés formája miatt."

A 2007-ben "debütáló" helyszínek között szerepel például a kínai Tianjing, ahol potenciálisan 140 ezer ember válhat ólommérgezés áldozatává, egy óriási ólomkitermelő telep miatt. Az indiai Sukinda városában 12 bánya üzemel megfelelő környezetvédelmi irányelvek nélkül. A kitermelés során keletkező veszélyes vegyi anyagokat egyszerűen beleeresztik az ivóvízbe.

Az azerbajdzsáni Szumgajit korábbi szovjet ipari központként vegyszerekkel és nehézfémekkel szennyezi a környezetet. A tanulmány szerint a környéken élők között 51 százalékkal magasabb a rákos megbetegedések kialakulásának kockázata, mint az ország egyéb területén, s a születési rendellenességek és genetikai mutációk is jóval gyakoribbak.

"A legsokkolóbb, hogy gyerekek betegszenek és halnak meg ezeken a területeken, pedig nem kéne sokat tenni, hogy a problémát megelőzzük" - nyilatkozta a BBC-nek adott interjújában Richard Fuller a Blacksmith Institute igazgatója. "Idén a média több figyelmet szentelt a környezetszennyezésnek, azonban a szavakat nem minden esetben követte tett, nagyon kevés új programot jelentettek be, amelyekkel tenni lehetne ez ellen. Meg kellene érteni, hogy ehhez mindenkinek a segítségére szükség van."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra