Gyermekgyógyászok mentenék a még menthetőt (2)

A Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium nyilatkozatot adott ki, amelyben utalva korábban tett szakmai javaslataikra a reformlépések szükséges korrekcióját fogalmazták meg:

A Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium az elmúlt években élére állt a szükséges változásoknak. Ez nemcsak abban nyilvánul meg, hogy évek óta, naprakész formában rendelkezik a magyarországi teljes gyermekgyógyászati fekvő- és járó-beteg- gyermekgyógyászati alapellátás és iskola-egészségügyi ellátás átalakítására vonatkozó szakmai koncepcióval, hanem abban is, hogy kritikai észrevételeket tett. Legutóbb 2006. szeptember 15-én fogalmaztuk meg aggályainkat, amelyek azonban nem találtak értő fülekre.

Az elmúlt hónapok során a szakma elkészítette azt a kórházi struktúrát, amelyet a gyermekellátás szempontjából szakmailag vállalhatónak tartunk. Az egészségügyi miniszter nyilvánosan példaként állította tevékenységünket. Megdöbbenve kellett azonban tapasztalnunk, hogy a szakma elvérzett a politika oltárán, s javaslatainkat alig vették figyelembe az ágystruktúra végső kialakításában.

A területi ellátási kötelezettség ill. a finanszírozás 2007. április1-én életbelépett rendeletei előtt a szakmát nem kérdezték meg. A rendeletek nyilvánosságra kerülése után a Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium úgy látja, hogy az ellátásban olyan káosz alakult ki, amely veszélyezteti a betegellátást. A kialakult helyzetért a szakma nem hibáztatható, noha úgy tűnik, hogy az elégedetlenség megjelenésekor az orvosra hárítják a felelősséget. Határozottan kijelentjük, hogy a felelősségben a gyermekorvosok nem osztoznak, s nem vállalnak felelősséget olyanokért, amelyek kialakításában sem szerepük, sem ráhatásuk nem volt, s amelynek maguk is elszenvedői.

A Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium az alábbiakat kéri:

1. Az egészségügyi ellátás teljes ellehetetlenülése előtt vizsgálják felül a területi beutalási kötelezettségre vonatkozó rendeleteket. Ebben vegyék igénybe a szakmák segítségét, a rendelkezésre álló infrastruktúrát, egészségügyi munkaerő és szakember ellátottságot, népességi mutatókat stb.

2. Hajtsák végre a "Közös kincsünk a gyermek" kormányprogramot, s újonnan életbe lépett rendelkezések legyenek azzal összhangban. Ne történjen forráskivonás a csecsemő- és gyermek-egészségügyi alrendszerből!

3. Legyenek tekintettel a szükséges munkaerő utánpótlás biztosítására!

4. A területi ellátási kötelezettség mellett ismerjék el, és finanszírozzák a progresszív betegellátást, mint az egészségügyre szükségképpen jellemző rendszert.

5. Ismerjék el, és költségén finanszírozzák a gyermekellátásban a prevenciót, a neonatológiai és egyéb intenzív ellátást, az újszülött szállítást, a hemato-onkológiai betegellátást, valamint az ország néhány központjában meglévő, egyéb, kiemelt költségű, de sikeres szakellátást.

6. Mentesüljön a volumen korlát (TVK) alól a patológiás újszülött ellátás.

7. Történjék meg a 2006. évi miniszteri rendelet végrehajtása, amely az újszülöttkori szűrővizsgálatokról rendelkezik. Biztosítsák e szűrővizsgálatok finanszírozását!

Budapest, 2007. április 13.

Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakmai Kollégium

A nyilatkozattal az alábbi Szakmai Kollégiumok elviekben egyetértenek:

Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Szakmai Kollégium

Belgyógyászati Szakmai Kollégium

Bőr- és Nemibetegségek Szakmai Kollégiuma

Fog- és Szájbetegségek Szakmai Kollégiuma

Fül-Orr-Gégészeti Szakmai Kollégium

Gasztroenterológiai Szakmai Kollégium

Gyermeksebészeti Szakmai Kollégium

Igazságügyi Orvostani és Orvosszakértői Szakmai Kollégium

Infektológiai Szakmai Kollégium

Klinikai Genetikai Szakmai Kollégium

Neurológiai Szakmai Kollégium

Ortopédiai Szakmai Kollégium

Orvosi Mikrobiológiai Szakmai Kollégium

Pathológiai Szakmai Kollégium

Pszichiátriai Szakmai Kollégium

Rehabilitációs Szakmai Kollégium

Reumatológiai és Fizioterápiás Szakmai Kollégium

Sebészeti Szakmai Kollégium

Szemészeti Szakmai Kollégium

Szülészeti- és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium

Traumatológiai Szakmai Kollégium

Tüdőgyógyászati Szakmai Kollégium

2007-04-25 09:25

Forrás: Weborvos

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A gomolyfelhők nagyrészt feloszlanak, leginkább fátyolfelhők lesznek felettünk. A csapadékgócok az északkeleti tájak kivételével lecsengenek, ott viszont még hajnalban is előfordulhat néhol zápor, esetleg zivatar. Néhol párássá válhat a levegő. A légmozgás többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, ennél néhány fokkal hidegebb a hidegre hajlamos helyeken valószínű. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra