Kiderült: egészséges a káromkodás

A káromkodás nemcsak erősebb hatás gyakorol ránk, mint a többi, nem csúnya szó kimondása, de olyan hatásai is vannak, amelyek a nyelvhasználat más formáinál nem figyelhetők meg – állapította meg egy kutatás, amely a trágár szavak kimondásának fiziológiai, kognitív, érzelmi és interakciós hatásait vizsgálta.

Tudományos bizonyítékot találtak arra, hogy a káromkodás egészséges, ráadásul egészen különös hatásokat gyakorol a szervezetünkre – olyanokat, amelyeket más szavak kimondása nem vált ki. Brit és svéd kutatók megpróbáltak rájönni arra, hogy miért hat másként az agyra a trágárságok használata, mint a csúnya szavaktól mentes beszéd. Mutatjuk, mire jutottak.

vezetés, stressz, káromkodás, csúnya beszéd, trágár szavak, szitokszavak, szitkozódás, agyműködés
Gondoltuk volna, hogy a vezetés közbeni „stresszlevezetésnek” egyéb pozitív hatásai is vannak? Fotó: Getty Images

Jobban bírjuk a fájdalmat

A tudósok kiderítették, hogy a csúnya szavak használatának több pozitív hatása is van. A káromkodó személy egyrészről meggyőzőbbnek tűnhet, de ezenkívül jobban bírja a fizikai megterhelést és a fájdalmat, valamint boldogabb is lehet, mint mindig illedelmesen beszélő társai – olvasható a Science Directen közzétett tanulmányban.

A kutatók rájöttek, hogy azok, akik gyakran káromkodnak:

  • tovább tudják egy vödör jeges vízben tartani a kezüket,
  • jobban teljesítenek az edzések alkalmával,
  • mások szemében agresszívabbnak és udvariatlanabbnak tűnnek, ugyanakkor mondandójukat hihetőbbnek, meggyőzőbbnek tartják.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy hiába beszélünk több nyelven, a fenti pozitív hatásokat csak az anyanyelvünkön történő káromkodás váltja ki. Nem jó megoldás tehát, hogy innentől elkezdünk egy olyan nyelven trágárkodni, amit a környezetünkben élők nem értenek.

Mi a titok?

Mivel a káromkodás „előnyei” csak a saját nyelvünkön mutatkoznak meg, a szakértők arra következtetnek, hogy nem maguknak a szavaknak van „varázsereje”, sokkal inkább az azokhoz kötődő berögződések váltják ki a fentebb ismertetett hatásokat. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az úgynevezett ACC, vagyis az „averzív klasszikus kondicionálás” áll a háttérben.

Ennek lényege, hogy a legtöbb embernek negatív emlékei vannak a káromkodással kapcsolatban. Gyerekként ugyanis jellemzően az otthoni veszekedések során hallhattunk csúnya szavakat, ha pedig egy kiskorú szájából csúszik ki egy szitokszó, annak általában szidás vagy büntetés a „fizetsége”. Ha tehát a káromkodás az alap berögződésünk szerint tabunak számít, akkor igazi katartikus élmény, amikor megszegjük a szabályt, és mégis csúnya szavakat sorolunk egymás után.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra