Nem véletlenszerűen terjed a rák

Átlátszó testű zebrahalak szervezetében vizsgálják a belső szervek működését, valamint számos egyéb folyamatot, többek között a rák terjedését a bostoni gyermekkórház kutatói.

A Cell Stem Cell szaklap február 7-i számában publikált tanulmány szerint a kutatók valós időben, közvetlen közelről képesek figyelni a rák terjedéséhez hasonló sejtszintű változásokat az élő organizmusokban.

Zebrahalakkal már korábban is végeztek vizsgálatokat, mivel azok kifejletlen állapotukban átlátszóak, körülbelül egy hónap elmúltával azonban elveszítik ezen tulajdonságukat. Az újonnan kitenyésztett hal azonban teljesen átlátszó, két különböző zebrahal keresztezéséből született: az egyik szervezetéből a fényvisszaverő, a másikéból a fekete pigment hiányzott, a keresztezett példánynak pedig csak sárga pigmentje maradt, ami gyakorlatilag teljesen átlátszóvá tette.

Egy kísérlet során a keresztezésért felelős Richard White és kollégái fluoreszkáló bőrráktumort jutattak be egy hal hasüregébe. "Az onkológusok egyik legégetőbb problémája az, hogy a rák lokális megjelenése után miért terjed el a szervezetben", mondta el White a Live Science weboldalnak beszámolva arról, hogy a ráksejtek a hasüreget elhagyva a bőrfelszín felé indultak. "Ez azt jelenti, hogy a tumorsejtek nem véletlenszerűen indulnak el a test más pontjaiba, hanem pontosan tudják, merre kell menniük."

Egy másik kísérlet során White szintén fluoreszkáló, vérsejtekké alakuló őssejteket ültetett át egy normális zebrahalból egy áttetszőbe. Egy hónap múltán az őssejtek láthatóan beágyazódtak a hal csontvelejébe és ott kezdtek el növekedni. Ezen eredmény azért is fontos, mert egyes őssejt-átültetések megmagyarázhatatlanul "nem működnek". Ha a kutatók azonban a halak révén meg tudják érteni az őssejtek beágyazódási folyamatának körülményeit, akkor könnyebben lehet gyógymódot találni az olyan vérképződéssel kapcsolatos problémákra is, mint amilyen a leukémia.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra