Ezt tehetjük, ha a nőgyógyász elváltozást lát a citológiai leleten

A méhnyakrákszűrés célja, hogy a méhnyak kóros elváltozásait még időben, rákmegelőző állapotban felismerjék - nem véletlenül ajánlják minden nőnek, hogy évente legalább egyszer vegyen részt ezen a vizsgálaton. Melyek a legfontosabb tudnivalók a szűrés eredményeit összesítő citológiai lelettel kapcsolatban és mit tehetünk, ha kiderül, hogy valami nincs rendben? Nőgyógyásszal beszélgettünk.

A nőknek általában évenkénti komplex nőgyógyászati vizsgálat javasolt, amelynek fontos része a méhnyakrákszűrés. A rendszeresség azért különösen lényeges, hogy ne csak a rákos sejteket, hanem azok előalakjait, vagyis a rákmegelőző állapotot is időben diagnosztizálni lehessen. Magyarországon egyébként évente 1000-1200 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel, a betegség miatt pedig évente 450-500 nő hal meg.

Mint azt dr. Vermes Gábor nőgyógyász a HáziPatika.com-nak elmondta, a méhnyakrákszűrés során egy speciális eszköz segítségével mintát vesznek a méhszáj felületéről és a méhnyakcsatornából. A mintát ezután egy tárgylemezre kenik, lefixálják, majd citológushoz küldik véleményezésre. A szakember mikroszkóp segítségével megvizsgálja a mintában lévő sejteket és a látottak alapján részletes citológiai leletet állít ki.

Magyarországon egyébként évente 1000-1200 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel.
Magyarországon egyébként évente 1000-1200 új méhnyakrákos esetet fedeznek fel. Fotó: Getty Images

Mit látunk a leleten?

A lelet egyik része a fertőzöttséget jelzi, vagyis azt, vannak-e a mintában baktériumok, gombák, egyéb protozoonok, élősködők, kórokozók. A másik pedig a tényleges citológia - ennél a kenet értékeléséhez régebben a Pap-beosztást alkalmazták, ami egy P0-tól P5-ig terjedő skálán alapult. "A P0 azt jelenti, hogy értékelhetetlen a kenet, a mintavételt meg kell ismételni. P1-es eredmény esetén makulátlan a kenet, minden sejt egyforma, míg P2-esnél a sejtek egészségesek, de nem egyformák. P3-as értéknél már látszik valamilyen elváltozás, de nem egyértelmű, hogy azt gyulladás vagy kezdődő daganat okozza, ezért ilyenkor, jellemzően valamilyen kezelést követően, szintén megismétlik a mintavételt. P4 esetén elég valószínű a daganat jelenléte, P5-nél pedig teljesen biztos" - magyarázta Vermes doktor, aki hangsúlyozta: a Pap-beosztás helyett ma már szinte mindenhol a Bethesda-rendszert használják.

Az esetleges rendellenesség eredetét és súlyosságát is megmutató Bethesda-rendszer szerint a citológiai lelet lehet negatív (amikor csak egészséges sejtek láthatóak a kenetben) vagy kóros (ilyenkor rákmegelőző állapotban lévő vagy igazoltan daganatos sejtek vannak jelen a mintában), illetve jelezhet valamilyen egyéb elváltozást (nem kóros lelet, de enyhe jelek utalnak gyulladásra). A kóros leletek osztályozása a következőképpen alakul:

ASC: kóros laphámsejtek

  • ASC-US (bizonytalanul megítélhető kóros laphámsejtek)
  • ASC-H (nem egyértelműen megítélhető, de nem zárható ki a súlyos laphámelváltozás)

SIL: laphámbeli elváltozások

  • LSIL (enyhén atípusos, vagyis rendellenes sejtek, CIN I.-nek megfelelő sejteltérések)
  • HSIL (súlyosan atípusos sejtek, CIN II. - CIN III.-nak megfelelő sejteltérések)

AGC: kóros mirigyhámsejtek

  • AGC-NOS (bizonytalanul megítélhető kóros mirigyhámsejtek)
  • AGC-FN (nem egyértelműen megítélhető, de a mirigyrák lehetőségét felvető sejteltérés)

AIS: hámbeli mirigyrák

Vermes Gábor ezzel kapcsolatban elmondta, ha a páciensnél daganatot találnak, akkor minél hamarabb meg kell műteni. Továbbá az olyan súlyosabb elváltozások, mint a HSIL esetében is indokolt az operáció, hogy szövetmintát tudjanak venni a méhszájból, méhnyakból. A szakember felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a citológiához a látott kép is hozzátartozik, tehát az, hogy a nőgyógyász a vizsgálat során mit lát a méhszájon. Az LSIL például egy enyhébb elváltozás, amelynél, ha nincs kolposzkópos eltérés (kolposzkóppal vizsgálják a nőgyógyászok a méhnyakat), nem szükséges semmilyen beavatkozás. Amennyiben viszont LSIL mellett a méhszáj durván papilláris szerkezetű, valószínű, hogy - ugyancsak szövetmintavétel céljából - megműtik a beteget.

Kezdetben a méhnyakrák nem jár különösebb tünettel. A betegségre utaló szimptómák - mint a bűzös folyás, a hüvelyi eredetű vérzés vagy a szexuális aktus után érezhető fájdalom - általában csak később jelentkeznek, amikor a daganat előrehaladottabb stádiumba kerül. Olyankor viszont már nagyon nehéz segíteni a páciensen, emelte ki Vermes doktor. A nőgyógyász úgy véli, ha valaki rendszeresen jár rákszűrésre, nagyon nagy a valószínűsége, hogy olyan fázisban fedezik fel nála a betegséget, amikor még meg lehet menteni az életét.

Ez segíthet, amíg várunk

Az LSIL egyébként egyike azoknak az elváltozásoknak, amelyeknél az orvosok a rákszűrés megismétlését javasolják. Erre jellemzően 2-3 hónappal később kerül sor. Bár a hosszú hetekig tartó várakozás kifejezetten idegőrlő lehet a páciensnek, Vermes doktor szerint hamarabb semmiképpen sem érdemes megcsinálni a mintavételt, mert nem lesz releváns az eredmény. A szakember hozzátette továbbá, hogy a méhnyakrák nagyon lassan progrediáló, azaz lassan kifejlődő betegség, így - főleg LSIL esetén - nem kell amiatt aggódni, hogy pár hét alatt szignifikánsan romlik majd az állapotunk.

Fontos ugyanakkor, hogy addig, amíg meg nem ismétlik a rákszűrést, a páciens figyeljen magára: étkezzen egészségesen, aludjon eleget, és ami a leglényegesebb, kerülje a stresszt. Mindemellett az orvosok általában olyan speciális készítmények alkalmazását is javasolják ilyenkor, amelyek stimulálják a beteg immunrendszerét és megvédik a gyulladásfokozó külső tényezőktől. "A hüvelyben használható készítmények abszolút jó eredménnyel kecsegtetnek. Azt látjuk ugyanis, hogy hatásukra az LSIL-ek és az ezekhez hasonló elváltozások visszafejlődhetnek. Súlyosabb elváltozások esetén is alkalmazhatóak, de kiemelendő, hogy a műtétet nem váltják ki" - magyarázta a nőgyógyász.

Méhnyakrák terhesség során : mit tegyek?

A rendszeres HPV-szűrés is javasolt

Mivel most már biztosan tudható, hogy a méhnyakrákot az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus, a HPV (humán papillómavírus) okozza, azon belül is jellemzően a vírus magasabb kockázati szintű típusai (pl. HPV 16,18), a méhnyakrákszűrés mellett érdemes HPV-szűrésen is rendszeresen részt venni. "HPV jelenléte nélkül nagyon ritka, hogy valakinél méhnyakrák alakuljon ki. Olyan persze előfordulhat, hogy a páciens megfertőződik a vírussal, és az ezt követő években elkezdődik egy daganatos átalakulás, de időközben a HPV eltűnik, mert az immunrendszer legyőzte" - mutatott rá Vermes Gábor, majd hozzátette: ha valaki évek óta monogám kapcsolatban él, elég 2-3 évente HPV-tesztet csináltatnia, aki viszont gyakran váltogatja a partnereit, esetleg rendszeresen védekezés nélkül él szexuális életet, annak évente sort kell kerítenie rá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra