A méhnyakrák-szűrés eredményét kétféle skálával értékelhetik: a P-rendszerrel (más néven Papanicolau rendszer vagy Pap-teszt), valamint a Bethesda-rendszerrel. A különbség a kettő között, hogy a P-rendszer elavultabb, kevésbé informatív, míg a Bethesda-rendszer sokkal részletesebb tájékoztatást ad a méhnyak elváltozásairól.
A P-skála eredményei:
P0: A levett kenet értékelhetetlen, vérzés, gyulladás, fixálási-festési hiba, kevés sejtszám vagy eltörött tárgylemez miatt. Meg kell ismételni a vizsgálatot.
P1: Ép laphám és hengerhámsejtek, nincs rosszindulatú folyamatra utaló sejtelváltozás. Ez elsősorban azoknál fordul elő, akik még nem élnek szexuális életet.
P2: A levett kenetben gyulladás és reaktív hám van jelen, de rosszindulatú elváltozásra utaló sejtelváltozás nincs. A legtöbb szexuálisan aktív nő esetében ez az eredmény.
P3: Fennáll a rákmegelőző állapot gyanúja. A normál hámsejtek mellett gyulladásos sejtek, HPV-fertőzésre utaló sejtek vannak jelen.
P4: Daganat vagy daganat megelőző állapot, a mintában daganatos sejtek láthatóak.
P5: Daganatos, rosszindulatú szövettani elváltozás mutatható ki.
A Bethesda-rendszer értelmezése
Az új szakmai iránymutatások alapján már nem a P-besorolás szerint, hanem a Bethesda-módszer szerint értékelik a keneteket. A Bethesda-besorolás azt is megmutatja, hogy milyen eredetű (laphám vagy mirigyhám) és milyen fokú (enyhe vagy súlyos) rendellenességéről van szó.
A Bethesda-rendszer lelete lehet:
- Negatív
- Egyéb elváltozás
- Kóros
Negatív: ebben az esetben egy év múlva kontroll javasolt, diagnosztizált HPV esetén fél év múlva.
Egyéb elváltozás: nem kóros lelet, azonban enyhe jelek utalnak gyulladásra. Ebben az esetben is javasolt a évenkénti kontroll, igazolt HPV esetén fél évenkénti. A gyulladás sok esetben nem igényel kezelést, de panaszok vagy terhesség esetén indokolt lehet a terápia.
Kóros lelet: a sejtek általában még csak rákmegelőző állapotban vannak, de ilyen jelölés alatt találhatók az igazoltan daganatos sejtek is. Mindenképpen konzultáció, kezelés és kontroll szükséges. Gyakran HPV-szűrés is indokolt. Ha bizonyosan súlyosbodó rákmegelőző állapotot vagy daganatos sejteket mutatnak ki, mielőbb műtét szükséges.
Rendszeres szűrés
Az időben elvégzett nőgyógyászati szűrés segít megelőzni a méhnyakrák kialakulását, hiszen az már a rákmegelőző állapotot is képes kimutatni. Ehhez viszont az kell, hogy ilyen vizsgálatot kellő gyakorisággal végeztessünk. Részletekért kattintson!
A kóros leletek osztályozása:
ASC – kóros laphámsejtek
- ASC-US – bizonytalanul megítélhető kóros laphámsejtek
- ASC-H – nem egyértelműen megítélhető, de a súlyos laphám elváltozás nem zárható ki
SIL – laphámbeli elváltozások
- LSIL – enyhén atípusos sejtek, CIN I.-nek megfelelő sejteltérések
- HSIL – súlyosan atípusos sejtek, CIN II. – CIN III.-nak megfelelő sejteltérések
AGC – kóros mirigyhámsejtek
- AGC-NOS – bizonytalanul megítélhető kóros mirigyhámsejtek
- AGC-FN – nem egyértelműen megítélhető, de a mirigyrák lehetőségét felvető sejteltérés
AIS – hámbeli mirigyrák