Súlyos tévhitek az influenza elleni oltásról

Habár a járványos időszak általában csak január környékén kezdődik, az évente ismétlést igénylő influenzaoltást javasolt már ősszel beadatni. Az alábbiakban a leggyakoribb tévhiteket vesszük sorra, amelyek miatt sokan tiltakoznak a vakcinák ellen.

A téves elképzeléseken alapuló felvetésekre Arefa Cassoobhoy orvos szakértő válaszolt a WebMD oldalán.

"Babát várok, ezért idén nem lesz szükségem az oltásra"

Az antibiotikumok hatástalanok az influenzával szemben, de vajon akkor létezik-e hatékony gyógyszer a problémára? Részletek itt.

A szakértő válasza: az influenza rendkívül veszélyes mind az anyára, mind a fejlődő magzatra, ezért különösen fontos, hogy a kismamák megkapják a fertőzés elleni védőoltást. A csecsemők 6 hónapos korukig nem olthatók be a vakcinával, a még az anyai szervezetben megkapott oltás előnyeit azonban születés után is élvezik a babák.

Az influenza elleni védőoltás csupán átmeneti kellemetlenségekkel jár
Az influenza elleni védőoltás csupán átmeneti kellemetlenségekkel jár

"Úgyis minden évben elkapom az influenzát, mindegy, hogyan védekezem"

A szakértő válasza: a vakcina beadása sem nyújt teljes védettséget a betegség ellen, de sokkal nagyobb eséllyel kapjuk el, ha nemet mondunk az oltásra. Másrészt pedig akik úgy gondolják, hogy az oltás ellenére is influenzásak lettek, gyakran inkább egy erős megfázást szednek össze, hiszen a két betegséget elég könnyű összekeverni .

"Nem kérek influenza elleni oltást, mert beteg leszek tőle"

A szakértő válasza: ha valaki rosszabbul érzi magát az oltás után, az normális reakció. Ez jelzi ugyanis, hogy testünk harcba száll a vakcina ellen. Ezután körülbelül két hétig tart, míg immunrendszerünk meg nem erősödik, és készen nem áll az influenzavírusok legyőzésére. Ez pedig megéri a kis kezdeti kellemetlenséget.

"Egészséges vagyok, nincs rá szükségem"

A szakértő válasza: ma még egészségesek vagyunk, holnap viszont akár le is dönthet minket a lábunkról az influenza. Mert ez a betegség nem válogat, az egészséges felnőttekre is veszélyes. Illetve nemcsak ránk, hanem családunkra, gyerekeinkre, barátainkra, munkatársainkra is. A legveszélyeztetettebbek a gyerekek és az idősek, de a várandós nők és a krónikus betegek (főleg a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők) is ide sorolhatóak. Ne tegyük ki se magunkat, se másokat az influenza veszélyének!

Forrás: blogs.webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra