A madarak nem fertőződnek meg az új H1N1-től

Az 1918-as spanyolnátha- és a 2009-es H1N1-influenza-járványt okozó vírustörzsek madarakban nem okoznak betegséget - derült ki egy új tanulmányból.

Kanadai és amerikai kutatók csirkéket fertőztek meg az 1918-as spanyolnáthát és a 2009-es sertésinfluenzát okozó vírustörzsekkel, azonban az állatokban nem jelentkeztek az influenza tünetei, bár antitestek kialakultak bennük. A spanyolnátha kórokozója kacsákban sem okozott betegséget. Bár a spanyolnátha vírusa genetikailag nagyon hasonlít a madárinfluenzáéra, valószínűtlen, hogy a múlt század eleji járvány a madaraktól indult volna ki.

Influenza

Minden influenzatípus alkalmazkodott a gazdaszervezethez, valamennyien légúti tüneteket okoznak. Fertőzött állatokkal történő együttélés következtében új vírustörzsek alakulhatnak ki, amelyek ellen az emberek nem rendelkeznek védettséggel, így a járvány gyorsan terjedhet. Így alakul ki az influenza-világjárvány (pandémia).

"A vizsgálat eredményei bebizonyították, hogy a 2009-es H1N1 vírussal fertőzött baromfiállomány esetében felesleges a karantén és az állatok levágása" - foglalta össze Dr. Shawn Babiuk, a kanadai Nemzeti Állatokról Terjedő Betegségek Kutatóközpontjának munkatársa, a vizsgálat vezetője. "Még mindig keveset tudunk arról, hogyan is okoznak pandémiát az influenzavírusok. Bár a madarak nem vettek részt sem a spanyolnátha, sem a sertésinfluenza terjesztésében, ez nem jelenti azt, hogy a jövőben sem kell ezzel számolnunk."

A cikk a Journal of General Virology folyóirat februári számában olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra