A kéz zsibbadásakor orvoshoz kell fordulni

A csukló - vagy kéztő - alagútszindrómája olyan probléma, amely a fejlett és fejlődő világban már régebben is népbetegségnek számított. Az angol név kezdőbetűi után CTS-nek (carpal tunel syndrome) rövidített tünetegyüttest monoton, ismétlődő terhelés váltja ki.

Tipikusan ilyen a számítógépes munka, ezért a munkahelyi számítógép-használat terjedésével folyamatosan romlanak a statisztikák.

Okok és tünetek

Mint neve is jelzi, nem egységes betegségről van szó, hanem olyan problémákról, amelyek hasonló tünetekben nyilvánulnak meg. Ezeknek a komplikációknak közös jellemzője, hogy a tenyér középső részét ellátó ideg - latinul nervus medianus - feszülését vagy elszorítását okozzák. Normális körülmények között ez továbbítja az agyba a tenyérből és az ujjakból származó ingereket, és ennek a kommunikációs csatornának a beszűkülése különböző zavarokban nyilvánulhat meg.

A kéztő ismétlődő terhelése mellett az alapvetően mozgásszervi eredetű problémát számos más betegség vagy állapot is befolyásolhatja; ilyenek például a cukorbetegség, a reumás rendszerbetegségek, a pajzsmirigyproblémák vagy a terhesség. Irodai környezetben a számítógépes munka önálló okként, illetve a már fennálló CTS-t súlyosbító tényezőként szerepelhet.

A tünetek változatosak lehetnek: érzéketlenség, zsibbadás, viszketés, fájdalom, bármelyik vagy több ujj együttes gyengesége, és ezek kombinációi.

Kezdetben csak átmeneti kellemetlenségről van szó, de a súlyosabb esetekben előfordul, hogy a fájdalom éjszaka is jelentkezik, és felébreszti a beteget. A kiváltó tevékenység erőltetett folytatásától a helyzet csak romlik. A számítógép használata mellett ilyen lehet az autóvezetés, a kertészkedés, de még a takarítói munkakör is.

Bizonyos jelek arra utalhatnak, hogy nem CTS-ről van szó; az alkarban és a felkarban, illetve a vállakban jelentkező fájdalom vagy a kar felemelésekor rosszabbodó tünetek esetén inkább más betegségre kell gondolni - ami persze elfedheti a létező CTS tüneteit.

Megelőzés és kezelés

A tünetegyüttes első jelentkezése nem feltétlenül jelenti azt, hogy fel kell hagyni a kiváltó tevékenységgel. A CTS teljes kifejlődése szerencsére ennél egyszerűbben is megelőzhető: mindössze arról van szó, hogy az adott munkát korrekt körülmények között kell végezni, azaz be kell tartani az egér, a billentyűzet és más eszközök egészséges használatára vonatkozó szabályokat.

A kezelés már kicsit bonyolultabb, hiszen először is tisztázni kell azokat az viszonyokat, amelyek a helyzetet ronthatják vagy más betegségekkel tarkíthatják a képet. Tudnunk kell azt is, hogy a megfelelő lépések elmulasztásakor a probléma visszatérhet vagy súlyosbodhat.

A diagnózis felállítása és a kiváltó ok felderítése általában nem ütközik komolyabb nehézségbe, és ez fél siker lehet a kezelésben is, hiszen ezekből egyenesen következik az is, hogy mit kell megváltoztatni. Szerencsére többnyire néhány egyszerű intézkedéssel meg lehet szüntetni a panaszokat:

- Meg kell változtatni a jelenséget kiváltó eszköz - egér, billentyűzet, stb. - használatának a módját.

- Éjszakára - tehát nem nappal, és nem munka közben - olyan csuklószorítót kell felhelyezni, amely nem túl szoros és nem akadályozza a vérkeringést.

- Végezzünk speciális gyakorlatokat - erre általában elég 1-2 , legfeljebb 10 perc a munka megkezdése előtt, esetleg néhányszor közben is. Az alábbi mozdulatsor elképesztően jó hatásfokúnak bizonyult - egyszer végrehajtva is órákra csökkentheti a tüneteket:

1) kinyújtott ujjakkal lassan hajlítsuk csuklóból a kézhát felé a kézfejünket, és tartsuk meg a véghelyzetben 10 másodpercig;

2) egyenes csuklóval, lefelé néző tenyérrel terpesszük szét a nyújtott ujjainkat, és tartsuk így 10 másodpercig;

3) zárjuk ökölbe a kezünket és tartsuk szorosan ebben a helyzetben 10 másodpercig;

4) hajtsuk végre felfelé néző tenyérrel a második gyakorlatot.

A súlyosabb, visszatérő problémáknál szóba jön még a szteroidok helyi - injekciós - alkalmazása, de a makacs, az eddig felsorolt beavatkozásokra nem reagáló vagy az állandósult eseteket műtéttel kell megoldani.

Forduljunk orvoshoz!

CTS gyanúja esetén érdemes orvoshoz fordulni! A probléma elsősorban a különböző szakorvosok - üzemorvos, kézsebész, reumatológus, ideggyógyász - hatáskörébe tartozik. Azért hozzájuk, mert - noha általában könnyű felismerni a tüneteket és azonosítani a kiváltó okokat - a bonyolultabb eseteknél speciális ingervezetési és izomingerelhetőségi vizsgálatokra lehet szükség, amelyeknek a feltételei csak a szakrendelőkben adottak.

dr. Kelemen László

cegegeszseg.origo.hu

(2008.01.18. 09:49)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra