Új fehérje aktiválhatja az immunrendszert (2)

Kiválthatnák az antibiotikumokat azok az anyagok, amelyek a velünk született védekezőreakciókat - az immunrendszer működését - erősítik. Egyre inkább szükség lenne rájuk, hiszen a baktériumok mind nagyobb arányban képesek ellenállni az elpusztításukat szolgáló gyógyszereknek.

Immunerősítő fehérjét állítottak elő kanadai kutatók, amely az antibiotikumok hatásának ellenálló baktériumok ellen is védelmet jelenthet. A 13 aminosavból álló peptidet, az IDR-1-et Staphylococcus és Salmonella baktériumokkal fertőzött egerekbe injektálták. Az így kezelt kísérleti állatok kétszer nagyobb eséllyel élték túl a fertőzést, mint terápiát nem kapó társaik. A Nature Biotechnology című szakfolyóirat márciusi számában közzétett kísérlet közelebb visz a súlyos kórházi fertőzések leküzdéséhez - reméli dr. Robert Hancock (University of British Columbia, Vancouver), a kutatócsoport vezetője. Ezek megelőzése kiemelkedően fontos lenne például a mesterségesen lélegeztetett betegek esetében, kemoterápia után, vagy ízületi pótlások, protézisek beültetését követően. A veszélyes szövődményeket okozó baktériumok jelentősége egyre nő ezeken a területeken - ráadásul egyes törzseik már szinte minden antibiotikummal szemben rezisztenssé váltak.

A halálesetek harmadáért világszerte a fertőzések a felelősek. Az európai adatok szerint - amelyek a baktériumok antibiotikumokkal szemben kialakuló rezisztenciáját figyelő szervezet (EARSS) honlapján (www. earss.rivm.nl) hozzáférhetők - a vérből kimutatható MRSA- (methicillin hatóanyagú antibiotikumra rezisztens Staphy-lococcus aureus) törzsek által okozott fertőzések rangsorában Magyarország a 16. helyen áll 27 ország közül. Szomszédaink közül Szlovákia a 15., Ausztria a 18., Csehország a 20. helyet foglalja el. Dr. Nagy Erzsébet, a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára szerint azonban hazánk pozíciója bármikor változhat. Nem kell hozzá más, mint hogy bejusson az országba egy fertőzőképességét tekintve "sikeresebb" MRSA-klón, például egy külföldön ápolt beteg hazaérkezésekor.

A professzor asszony szerint hazánkban is egyre gyakoribbak az antibiotikumnak ellenálló baktériumtörzsek a kórházban ápolt betegek körében. Az MRSA-törzsek mellett a több hatóanyagnak is ellenálló, ún. multirezisztens Pseudomonas- és Acinetobacter-törzsek kórházi előfordulásával is számolni kell a hazai fekvőbeteg-intézetekben. A kórházban fekvők közötti átvitel megakadályozásához elengedhetetlen például az MRSA-pozitív betegek elkülönítésére és ápolására vonatkozó kórházhigiénés előírások betartása - vagyis az egyágyas vagy elkülönített kórterem, a külön ápolószemélyzet, legalább addig, amíg a negatív tenyésztési lelet megérkezik. Emellett alapvető jelentőségű, hogy célzottan, a biztosan ható antibiotikummal kezeljék a bakteriális fertőzésben szenvedőket.

Dr. Brett Finlay, a kanadai kutatócsoport tagja szerint az a "szép" az új peptidben, hogy a védeni kívánt szervezetben vált ki reakciót, és nem közvetlenül a baktériumokat támadja meg. Ezért nem várható, hogy a baktériumok rezisztenssé váljanak vele szemben.

További kutatások kimutatták, hogy a kialakuló reakcióban jelentős szerepet játszanak az immunsejtek egyes fajtái: a makrofágok és a monociták, míg más sejtféleségek, például a limfociták, nem vesznek részt a folyamatban. A peptid nem okozott túlzott gyulladásos reakciókat vagy egyéb súlyos mellékhatásokat. A kutatók ezért abban reménykednek, hogy egy éven belül megkezdődhetnek az emberekkel végzett vizsgálatok is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra