Tévhitek a bárányhimlőről és szövődményeiről

Magyarországon évek óta a leggyakoribb fertőző betegségnek számít a bárányhimlő, évente nyolcvanezren betegednek meg tőle. Sőt, a bárányhimlős szövődmények és kórházi kezelések száma is folyamtosan nő, miközben mindez védőoltással megelőzhető.

A bárányhimlő-járványok - a megbetegedések száma évek óta a februári-májusi hónapokban tetőzik - megelőzéséért sokat tehetünk az óvodák, a gyermekorvosok és a szülők összefogásával. A bárányhimlőt szinte mindenki ismeri, de a kezelés helyes módjával és a megelőzés lehetőségével kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Szeretnénk elérni, hogy a szülők valós képet kapjanak a betegségről, és ennek alapján dönthessenek arról, hogy élnek-e a megelőzés lehetőségével vagy nem - hangsúlyozza a kezdeményezést magához ragadó Egészséges Ifjúságért Alapítvány, amely országos programot indít az a megbetegedések megelőzésére és a betegséggel kapcsolatos tévhitek eloszlatására.

Sokan sajnos nincsenek tisztában azzal, hogy a bárányhimlő korántsem ártalmatlan gyermekbetegség. A megbetegedések 10 százalékában jelentkezik szövődmény, és nem lehet előre tudni, kinek lesz súlyos lefolyású a betegsége.

A fertőző gyermekosztályra került súlyos állapotú bárányhimlős betegek szülei nagy meglepetéssel és egyben szomorúan szembesülnek a ténnyel, hogy nagy szenvedést okozó bőr- és lágyrész-fertőzések, vérmérgezés, idegrendszeri problémák is előfordulhatnak a bárányhimlő miatt, és nemcsak az ő gyermeküket érheti ez a csapás. Amikor már késő, kivétel nélkül minden szülő inkább a fertőzés elkerülését választaná.

Csak a 2006-os évben 444 beteget kellett bárányhimlő miatt kórházban kezelni Magyarországon. A komplikációk egy része a helytelen kezeléssel függ össze, de a megfelelő kezelés sem jelent garanciát a szövődmények elkerülésére. A viszketés enyhítésére nem ajánlott rázókeveréket használni, helyette inkább a mentolos hintőport érdemes választani. Ezt is csak vékony rétegben szabad rászórni a kiütésekre. Tévhit, hogy a bárányhimlős beteget nem érheti víz. A bőrt tisztán kell tartani, szappannal és vízzel naponta egyszer-kétszer le kell zuhanyozni. Az ülőfürdő nem javasolt. Törölközéskor a vizet óvatosan kell felitatni a bőrről, vigyázva arra, hogy a hólyagokat ne dörzsöljük le.

A bárányhimlő átvészelése általában életre szóló védettséggel jár ugyan, de a vírus a szervezetben még évekig lappang, és a szervezet védekezőképességének gyengülésekor övsömör formájában újra jelentkezhet. Védőoltással azonban a bárányhimlő szövődményeivel együtt megelőzhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra