Koronavírus: terjed a szomszédban az omikron új alváltozata

Romániában is terjed a koronavírus omikron variánsának új, BA.2-es alváltozata. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy ez hatodik járványhullámot idézne elő az országban.

A BA.2-es alvariánst lopakodó omikronnak is nevezik , egy magyar tulajdonú diagnosztikai laboratórium vezetője szerint azonban inkább csak bújócskázni próbál.

Az utolsó héten végzett szekvenciális elemzések (amelyek a kórokozó pontosabb beazonosítását teszik lehetővé) 95 százaléka az omikront mutatta ki, arról azonban Rafila szerint nincsenek meggyőző adatok, hogy ezen belül milyen arányt képvisel a BA.2-es alváltozat. Hozzátette, jelenleg nem számolnak a járvány újabb hullámával, optimizmusát pedig a lakosság - oltás, korábbi megfertőződés, vagy mindkettő révén - elért immunizálási szintjére alapozta.

koronavírus, teszt, mintavétel, COVID-19, PCR
Romániában egyre több fertőzöttnél mutatják ki az omikron BA.2-es alváltozatát. Fotó: illusztráció, Getty Images

Az omikron új alváltozatának romániai térnyeréséről a MedLife magánklinika-hálózat hétfői közleménye szolgált további adatokkal. A legnagyobb román egészségügyi magánszolgáltató 171 véletlenszerűen kiválasztott koronavírusteszt alaposabb elemzése nyomán 46 esetben (27 százalék), főleg bukaresti és Brassó megyei pácienseknél azonosította az omikron BA.2-es, 124 esetben pedig az eredeti BA.1-es alváltozatát. Két héttel korábban a BA.2 alváltozat még csak 3 százalékos arányt képviselt.

A MedLife szakemberei szerint a BA.2-es alváltozat térnyerése látszólag nem befolyásolja az új fertőzések (két hete határozottan csökkenő) számát országos szinten, de lehetségesnek tartják a lecsengőben lévő ötödik hullám elhúzódását. "A BA.2-es omikronváltozat a ragályosság és az oltás korlátozott hatékonysága mellett azért is figyelmet érdemel, mert képes a korábbi delta variánshoz hasonló, súlyosabb megbetegedéseket is okozni. Ezért lehetséges, hogy befolyással lehet az ötödik hullám elhúzódására" - idézte a közlemény Dumitru Jardan biológust, a MedLife vezető kutatóját.

Romániában a stratégiai kommunikációs törzs hétfői jelentése szerint - a szokásosnál kevesebb, vasárnap elvégzett tesztek kiértékelése alapján - 7684 új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak, ami kevesebb mint fele az utóbbi két hét átlagának. A hétfői jelentésben szereplő 85 újabb haláleset 35 százalékkal marad el a kéthetes mozgóátlagtól. A kórházakban kezelt fertőzöttek száma az utolsó héten több mint tíz százalékkal 9564-re, a súlyos eseteké kevesebb mint öt százalékkal 1101-re csökkent.

Csütörtöktől megszűnik Angliában a koronavírus-fertőzöttek karanténkötelezettsége .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra