Koronavírus: így hat az oltás, ha átestünk a fertőzésen

Azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a koronavírus-fertőzésen, közel hétszer intenzívebb immunreakciót váltottak ki a vakcinák. Ezeknél az embereknél a vakcinák valószínűleg hatékonyabb védelmet építhetnek ki a kórokozó ellen.

Mióta tavaly év végén hatósági engedélyt kaptak az első vakcinák, világszerte rohamtempóban oltják a lakosságot. A kutatók eközben azt is vizsgálják közben, hogy az oltóanyagok milyen reakciót váltanak ki és várhatóan meddig nyújtanak védettséget. Egy friss tanulmány szerint a vakcinák hatékonyabban működhetnek azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a fertőzésen.

Mindent a vakcinákról. Ön melyiket választaná? Összeszedtük, mit érdemes tudni a Magyarországon jelenleg oltásra használt ötféle új koronavírus elleni vakcináról. Kattintson a részletekért!

Hatékonyabb az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen

A Sheffield és az Oxfordi Egyetem közös tanulmányában 237 egészségügyi dolgozó vett részt, akik az elsők között kapták meg a Pfizer vakcináját az Egyesült Királyság többlépcsős oltási tervében. Közülük 216-an még csak egy, 21-en pedig már két adagot is kaptak. A két hónapos vizsgálati időszak alatt, december 9. és február 9. között, a kutatók megvizsgálták ezen egészségügyi dolgozók vérmintáit, hogy felmérjék a vakcinával szembeni immunválaszukat, és kiderítsék, hogy a múltbeli COVID-19 befolyásolta-e ezt a reakciót.

Intenzívebb immunválaszt váltott ki az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen. Fotó: Getty Images
Intenzívebb immunválaszt váltott ki az oltás azoknál, akik már átestek a fertőzésen. Fotó: Getty Images

A kutatás megállapította, hogy az első Pfizer-vakcinát megkapó egészségügyi dolgozók 99 százaléka jelentős immunválaszt generált, ezzel olyan védekező immunsejteket generálva, amelyek készen állnak a vírus leküzdésére. Ráadásul azoknál az embereknél, akik korábban már átestek a fertőzésen, a vakcinák 6,8-szor intenzívebb immunválaszt váltottak ki azokhoz képest, akik szervezete az oltásig nem találkozott a vírussal. Azoknak az embereknek a szervezetében, akik a fertőzésen már átestek, de még csupán az első oltásukat kapták meg, nagyjából ugyanakkora immunválaszt mértek, mint azoknál, akik már mindkét adagot megkapták, viszont korábban nem fertőződtek meg.

"Az adatok azt tükrözik, hogy a természetes fertőzés által kiváltott T-sejt- és antitestválaszokat jelentősen megnöveli az első adag vakcina" - nyilatkozta Dr. Thushan de Silva, a tanulmány szerzője. Ennek köszönhetően pedig az oltás hosszabb és biztosabb védettséget nyújthat a koronavírus ellen. A kutatás eredményeit a Lancet című tudomonyos lapban publikálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra