COVID-19: a fiatalabbak szervezetére is veszélyes

A COVID-19-cel kórházba került fiatal felnőtteket is veszélyezteti a szervkárosodás kockázata - állítja egy friss tanulmány.

A COVID-19-cel kórházba került fiatal felnőtteket is majdnem akkora mértékben sújtják a koronavírus szövődményei, mint az 50 év fölöttieket a The Lancet című orvostudományi folyóiratban megjelent brit tanulmány szerint.

Poszt-COVID: újabb tünetekre derült fény Átfogó tanulmány készült a koronavírus-fertőzés után rövid és hosszú távon fennálló tünetekről, melyek skálája szélesebb lehet, mint azt eddig gondoltuk. Kattintson a részletekért!

Tízből négy betegnél alakultak ki szervi problémák

A 19-49 év közöttiek körében tízből négy esetben alakultak ki vese-, tüdő és más szervi problémák - mutatták ki a kutatók 303 Egyesült Királyságban lévő kórház több mint 73 ezer betegének adatait elemezve, akik a koronavírus -járvány első hullámában - 2020. január 17. és 2020. augusztus 4. között - fertőződtek meg a SARS CoV-2 vírussal. "Ez nemcsak az idősek és az elesettek betegsége. Az adatok megerősítik azt a tényt, hogy a COVID-19 nem csak egy kis nátha, és fiatal felnőttek is kerülnek kórházba súlyos komplikációkkal, akiknek a jövőben is szükségük van további kezelésre" - idézte Calum Semple professzort, a kutatás vezetőjét a BBC News honlapja.

A COVID-19-cel kórházba került fiatal felnőtteket is veszélyezteti a szervkárosodás kockázata. Fotó: Getty Images
A COVID-19-cel kórházba került fiatal felnőtteket is veszélyezteti a szervkárosodás kockázata. Fotó: Getty Images

A tanulmány szerint az összes kórházba került felnőtt beteg mintegy fele szenvedett minimum egy szövődménytől. A legáltalánosabb a vesekárosodás volt, azt követte a tüdő- és szívkárosodás. Az 50 fölöttiek közül 51 százaléknak volt legalább egy szövődménye. A 30-39 éveseknél ez az arány 37 százalék, a 40-49 évesek esetében 44 százalék.

A kutatók azt is kimutatták, hogy leginkább azoknál alakulhattak ki szövődmények, akik valamilyen krónikus betegségük volt, de a szövődmények kockázata a fiatal, egészséges embereknél is magas volt. Megállapították, hogy a kórházban kezelt 19-29 évesek 13 százaléka és a 30-39 évesek 17 százaléka képtelen volt önállóan gondoskodni magáról, amikor hazaengedték a kórházból, a családra és a barátokra kellett támaszkodniuk.

A 2020 februárja óta Angliában koronavírus-fertőzéssel kórházba került 406 687 betegnek a 62 százaléka volt 65 fölötti, és 155 866 pedig 65 év alatti. A beoltottság magas aránya az idős és sebezhető lakosság körében azt jelenti, hogy csökkent a kórházba kerültek átlagéletkora. A tanulmányban a kutatók a rövidtávú, a kórházi kezelés idején fellépett komplikációkra összpontosítottak, a hosszú Covidot nem vizsgálták.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra