A megoldás kulcsa: a véráramból kerül az agyba az agyhártyagyulladás

Amerikai kutatók felfedezték, hogy egy gyakran előforduló baktérium felszínén található egyik fehérje lehetővé teszi a kórokozónak, hogy elhagyja a véráramot és belépjen az agyba - így kezdődik az agyhártyagyulladásként (meningitisz) ismert végzetes betegség. Az új kutatás eredményeinek segítségével új, jobb oltóanyagot fejleszthetnek ki, amelyek megvédik a leginkább sérülékenyeket: a kisgyermekeket és az időseket.

Emberben a Streptococcus pneumoniae felelős a bakteriális meningitiszek több mint feléért. A betegség akkor alakul ki, amikor a baktériumok átlépnek a vér-agy gáton, ez egy olyan speciális hámréteg, amely megakadályozza a nagyobb molekulák az agy-gerincvelői folyadékba történő átjutását, így fenntartja az agy működéséhez szükséges optimális biokémiai környezetet.

A kutatók a NanA fehérjét vették nagyító alá, ezt a pneumococcus minden törzse termeli és jelen van a baktériumok felületén. Miután eltávolították a NanA-t vagy annak egy részét a kórokozó felszínéről, azok nem tudtak áthatolni a vér-agy gáton és bejutni az agyba, azaz ez a fehérje feltétlenül szükséges ehhez a mozzanathoz. A NanA egy olyan enzim, amely a minden emberi sejt felszínén megtalálható sziálsavat termeli, de a molekula csúcsa játssza a szerepet a vér-agy gáton való átjutásban. Közvetlenül az endothel sejtekhez kötődve serkenti azokat, hogy engedje át a baktériumokat. A kutatást végző Nizet Laboratóium szerint az eredmények ígéretes alapot adnak egy új fehérjealapú vakcina kifejlesztéséhez.

A tanulmány a Journal of Experimental Medicine online számában olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, és gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórtan várható zápor, zivatar, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk, zivatarok környezetében erős, esetleg viharos lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra