Valóban lehet hallani a színeket

A Föld népességének körülbelül 4 százaléka tapasztalja meg a szinesztézia nevű jelenséget. Ha meghallanak egy hangot, automatikusan látni kezdenek egy színt is, illetve, ha elolvasnak egy szót, akkor egy-egy színárnyalat is megjelenik az elméjükben.

A mágneses rezonanciával végzett agyi vizsgálatok már korábban megerősítették, hogy a szinesztézia valóban létező biológiai jelenség. Például amikor bizonyos emberek azt állítják, hogy "hallják a színeket", akkor a vizsgálatok szerint agyukban valóban párhuzamosan aktiválódik a látásért , illetve hallásért felelős terület.

Megnézhető, ilyen érzés színtévesztőnek lenni A színvakság és színtévesztés olyan érzékelési probléma, amely nem ront jelentősen az életminőségen, mégis kellemetlen lehet, hiszen számos dolgot színkódok jelölnek, például a forgalomirányításban. Most átkalibrált színvilágú képekkel érthetővé tették a problémát azok számára is, akik érzékelésével nincs semmilyen baj. Kattintson a részletekért!

Mi a szinesztézia?

A szinesztéziás emberek agyában másként kapcsolódnak össze a különböző dolgokért felelős területek - a kérdés az, hogy mi okozza. A szinesztézia gyakran öröklődik, ezért a szakemberek a genetika terén kezdtek vizsgálódni, de nem találtak olyan gént, amelyet egyértelműen felelőssé tehettek volna a szinesztézia kialakulásáért. Összesen 37 olyan gént találtak, amely kapcsolatba hozható a jelenség kialakulásával. Éppen ezért vizsgálni kezdték az egyes gének biológiai funkcióit, hogy kiderítsék, melyik milyen módon hathat az agyra, és hogyan változtathatják meg az egyes agyi területek összeköttetéseit.

Valóban lehet "hallani" a színeket?
Valóban lehet "hallani" a színeket?

Mivel az első kutatások viszonylag kis számú ember bevonásával zajlottak, a szakemberek azon dolgoznak, hogy nagyobb mintával dolgozva megfejtsék, milyen génkombinációk lehetnek képesek rá, hogy az agy felépítését és funkcióit is befolyásolják. A szinesztéziával kapcsolatos kutatások általánosságban is sokat segíthetnek abban, hogy még jobban megismerjük az emberi agy felépítését és működését.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra