Az UV sugárzás miatt károsodott bőr ápolása

A napégés okozta kellemetlen panaszok megelőzése mindig hangsúlyosan fontos feladat, azonban ha ez mégsem sikerül, igyekezzünk a lehető leghatékonyabb módon kezelni a fájdalmasan égető problémákat.

Napégés

A mértékletes napfürdőzés kedvező hatással van a szervezetünkre, azonban a túlzott ultraviola sugárzás számos baj forrása lehet. Napozás közben két fajtája éri a bőrünket: az UV-A, amely károsítja a kollagén rostokat és ezáltal korai bőröregedést idézhet elő, illetve az UV-B, amely leégést, illetve DNS- és RNS-károsodást okozhat a szervezetünkben. Bár a bőrben található pigmentációért felelős melanin alapvetően hatékonyan nyeli el a napfényt, azonban erős sugárzás esetén ez gyakran nem elegendő. Különösen jellemző ez gyermekkorban, amikor még a bőr vékonyabb, nedvességtartó képessége gyengébb, sejtjei lazábban kapcsolódnak, a pigmentáció pedig fejletlen. Az idősebbek számára szintén fokozottan veszélyes lehet az UV sugárzás, mivel az immunrendszer már gyengébben működik, az irharétegük elvékonyodik, valamint sokat veszít a kollagén, a nedvesség-, és zsír tartalmából is.

A napégésre is igaz, hogy jobb megelőzni, mint utólag kezelni
A napégésre is igaz, hogy jobb megelőzni, mint utólag kezelni. Fotó: iStock

Fontos hangsúlyozni, hogy megfelelő napvédő szerek használata nélkül bármely életkorban szenvedhetünk napégést; ha ez megtörténik, a sérült bőr azonnal reagálni kezd: a vérerek kitágulnak, megnő a véráramlás, kipirosodik a bőr. Az immunsejtek védekezésképpen megkezdik a mutálódásnak kitett sejtek elpusztítását és eltávolítását, amelynek komoly tumormegelőző szerepe van. Az elhalt részek lehámlanak, vagy ha nagyfokú a napégés, hólyagok is képződhetnek. Szintén a napfény hatására jelennek meg a sokszor látványos tüneteket okozó szeplők, illetve az akár a nagyobb kiterjedésű sötét pigment foltok, valamint a fehér színű társaik is, amelyek a bőrben található pigmentsejtek elpusztulása miatt keletkeznek.

Hidratálás kívül-belül

A feszülő, viszkető, fájdalmas bőr veszít nedvességtartalmából, ezért leégés esetén azonnali teendő a nagy mennyiségű folyadékfogyasztás, valamint enyhülést hozhat a hűvös vízben zuhanyzás is. Amennyiben a napégés kifejezetten súlyos, kiterjedt vagy hólyagos, akár orvosi ellátásra és infúziós folyadékpótlásra is szükség lehet. Fontos a megfelelő hidratálás külsőleg is, elsősorban bőrkímélő, kifejezetten erre a célra kifejlesztett krémekkel, permetekkel vagy habokkal. A puhító, nyugtató hatású készítmények gondoskodnak a felhevült bőr regenerálódásától és stimulálják a védelmi rendszerét.

Az olyan hatóanyagok, mint például a gyulladáscsökkentő allantoin, az öregedés gátló és szöveterősítő ginkgo biloba, a bőrlágyító és -nyugtató shea vaj, valamint a hidratáló glicerin még inkább elősegítik a mielőbbi regenerálódást és enyhítik a kellemetlen tüneteket. A napfénynek kitett, sérült bőrfelszín helyreállítása során csökkenteni kell a hegesedés és a barna foltok (hiperpigmentáció) kialakulásának kockázatát is. A növényekből kivont rezveratrol vegyület, valamint a cink és a réz nagyban elősegítik a bőr megtisztítását és teljes körű rekonstrukcióját, akárcsak a hialuronsavval, amely kíméletesen hidratálva nyújt védelmet.

Megelőzés

Milyen hibákat követünk el leggyakrabban a fényvédőszerek használata során? Részletek itt.

A napsugárzás káros hatásait sokkal célszerűbb kivédeni, mint utólag kezelni, különösen akkor, ha olyan súlyos következményei lehetnek, mint a bőrrák. Minden életkorban, minden bőrtípus esetén szükség van fényvédő szerek használata. Világos bőrűek számára pedig kifejezetten nélkülözhetetlen, hiszen erős UV sugárzásnak kitéve akár negyedóra alatt napégést szenvedhetnek.

Mindig az életkornak és a bőrtípusunknak megfelelő készítményt válasszunk, az érzékenyebbek pedig helyezzék előtérbe a sejtszintű védelemmel rendelkező termékeket. Fontos, hogy napra menetel előtt legalább 20 perccel használjuk a megfelelően kiválasztott fényvédő szereket, amit legkésőbb 2 óránként ismételjünk meg. Ha úszunk vagy erőteljesen izzadunk, akkor pedig még gyakrabban. A közvetlen napfényt kerüljük 11-15 óra között , hogy biztosan megóvjuk bőrünket a legerőteljesebb UV sugárzás időszakában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra