Tavasszal napfényre kerülnek a visszérbetegségek

Tavasszal, ahogy lekerülnek a lábakról a harisnyák, sok nő lábszárán és combján látszanak legyezőszerűen szétterülő seprűs vénák, visszértágulatok, a bőr vöröses-barna elszíneződése.

Minden ötödik felnőtt "visszeres"

A meleg idő beköszöntével sokaknak fáj, elnehezül és könnyen elfárad a lába, megduzzad a bokája és a lábszára, gyakran kínozza viszketés és éjszakai lábszárgörcs. A legtöbben nem is tudják, hogy komoly betegségről van szó. Pedig ezek a kezdetben inkább csak esztétikai jellegű, kellemetlen tünetek megfelelő ellátás híján komoly vénás betegségekhez és szövődményekhez is vezethetnek. Felmérések szerint a magyar felnőtt lakosság húsz százalékát érintik a vénás betegségek. Kezelésre a lakosság hat-nyolc százaléka szorul, 0,8-2 százaléka esetében szövődmények is felléphetnek, fél-egy százalékuknál pedig munkaképtelenség is kialakulhat. E betegségek társadalmi és egyéni költségei óriásiak, többek között azért, mert igen nagy számú beteg a kelleténél később jut szakszerű kezeléshez. A vénás rendellenességek elsősorban a nők körében gyakoriak: a betegségtől szenvedők 72 százaléka a gyengébbik nem köréből kerül ki. Különösen 30-40 év felett emelkedik meg a vénás keringési elégtelenség kialakulásának veszélye.

Kezdetben bosszantó, de súlyos betegséggé is válhat

Bár a kutatások szerint a vénás betegségek kifejlődésében komoly szerepet játszik a genetikai hajlam, ugyanakkor a mozgás vagy sport hiánya (különösen az ülő- vagy állómunkát végzők körében), a túlsúly, a túl szoros ruhák, nem megfelelő (pl. túl magas sarkú) cipők viselése, a terhesség és a többszöri szülés valamint a túlzott meleg (például a szauna vagy a termálfürdő) egyaránt hozzájárulhatnak kialakulásukhoz. A kezdetben inkább bosszantó, mint fájdalmas tünetek megfelelő kezelés nélkül komoly vénás visszérbetegségeket eredményezhetnek, így az enyhe panaszokból az évek folyamán visszérgyulladás, trombózis, lábszárfekély, sőt időnként visszeres vérzés is kialakulhat.

A kockázati tényezők hatására idővel kitágulhatnak az elhasznált vér szállítására szolgáló vénák, aminek következtében a bennük lévő billentyűk már nem zárnak tökéletesen, és a pangó vér sejtes elemei valamint a plazma az erek falán át a környező szövetekbe szivárog. Ekkor alakul ki a nehéz, duzzadt láb érzése. A végtag szövet közötti állományában felhalmozódhatnak a bomlástermékek, a bőr vérellátása romlik és akár egy kisebb sérülés is elegendő lehet ahhoz, hogy kialakuljon a nehezen gyógyuló, fájdalmas lábszárfekély.

Nem szabad elhanyagolni

A felmérések egyértelműen arra utalnak, hogy sokan elhanyagolják e betegséget. A visszérbetegségekben szenvedők jelentős része ahelyett, hogy panaszaival orvoshoz fordulna, együtt él a kellemetlen tünetekkel. Általában nem is tudják, hogy panaszuk betegség, amelyre létezik gyógymód: megfelelő kezelés segítségével ugyanis a munka- és mozgásképességet vissza lehet állítani, illetve javítani lehet, és meg lehet akadályozni az állapotromlást valamint a szövődmények kialakulását.

E betegségek kezelésére többféle módszer létezik, amelyek együttesen, az úgynevezett komplex terápia részeként hatásosak. Ebbe beletartozhat a kompressziós pólya vagy kompressziós harisnya alkalmazása, a speciális gyógytorna, a bőrgyógyászati kezelés, a visszérműtét, a megfelelő cipő viselése valamint a gyógyszeres kezelés. E kezelések célja a vénás nyomás és a vénás visszafolyás valamint a vénafalak átjárhatóságának csökkentése, a plazma kiáramlása, az ödéma és a gyulladás mérséklése, az izompumpa és a kötőszöveti nyomás fokozása.

Ha valaki ilyen jellegű problémákat észlel, ne kezdjen el fájdalomcsillapítót szedni, orvosi segítség nélkül kompressziós harisnyát hordani, vízhajtót vagy "másoknál ható" gyógyszereket szedni, "csodakrémeket" használni, hanem azonnal forduljon szakemberhez. A szakorvos a pontos kórelőzmény, a panaszok és tünetek elemzése, a laboratóriumi és a műszeres vizsgálatok nyomán felállítja a diagnózist, és kezelési megoldásokat javasol.

Gyógyszeres kezelés mellett tanácsos az életmódváltás

A vénás betegségek tüneteinek kezelésére gyógyszeres kezelés szolgál. Az erre kikísérletezett, tisztán növényi hatóanyagú gyógyszer a patikákban recept nélkül kapható. A vadgesztenyemag standardizált kivonatát tartalmazza, amely erősíti a vénák falát, és javítja az erek rugalmasságát. A gyógyszer használata nyomán egészségesebb lesz a láb vérkeringése, s csökkennek a kellemetlen panaszok, mint a lábdagadás, a nehézláb-érzés, az éjszakai lábszárgörcs, a feszülés vagy a bőrviszketés. Különleges, elnyújtott működési mechanizmusának köszönhetően egy-egy kapszula 12 órán át fejti ki hatását, ezért a javasolt adagolás napi 2 x 1 kapszula. Szedése legalább három-négy hétig, hosszú ideig fennálló panaszok esetén pedig 12 héten keresztül ajánlott.

A gyógyszeres kezelés mellett az életmódváltás is segíthet. Próbáljon meg többet mozogni, s olyan sportot választani, amely a láb és a lábfej izmait is megmozgatja (pl. séta, úszás, gyaloglás), a folyamatos ülést vagy állást időnként szakítsa meg mozgással, kerülje a magas sarkú, kényelmetlen cipők és túl szoros ruhák viselését, reggelente hideg vízzel tusolja le a lábait, fürdés helyett válassza inkább a zuhanyozást, kerülje a tartós szaunázást vagy termálfürdőzést és próbáljon megszabadulni felesleges kilóitól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, a Dunántúlon helyenként meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 24, 25 fok körül alakul. Késő estére döntően 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra