Gyakoribb a szívbetegség az alacsonyabb embereknél

Az alacsonyabb embereknél jelentősen megnő a szívbetegségek kockázata - derült ki egy új elemzésből. Az évek során ellentmondó bizonyítékok születtek a témában, azonban ez volt az első szisztematikus felmérés a két dolog kapcsolatáról.

"A magasság valószínűleg független változóként befolyásolja a szívbetegségek kockázatát" - mondta el Dr. Tuula Paajanen, a finnországi Tampere Egyetem igazságügyi orvostani intézetének kutatója, a tanulmány vezető szerzője. A magasságot használják fel a testtömegindex (BMI) kiszámításához, amellyel számszerűsíthető a koszorúér-betegségek esélye.

"A magasság azonban csak az egyik tényező, amely hozzájárulhat a szívbetegségek kockázatához és míg az emberek nem tudják befolyásolni magasságukat vagy génjeiket, befolyásolhatják testsúlyukat és életmódjukat, ideértve a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a testmozgást is" - folytatta a kutatónő. "Minél több kockázati tényezővel rendelkezik valaki, annál jobban kellene törekednie a befolyásolható rizikófaktorok csökkentésére."

Miokardiális infarktus

A kutatók 52 tanulmány adatait elemezték, amelyekben összesen 3 012 747 ember vett részt. Alacsonynak férfiak esetében a 165, nők esetében a 152 cm alatti, magasnak a férfiaknál a 175, nőknél a 165 cm-es testmagasság feletti embereket tekintették. A legmagasabbakkal összehasonlítva a legalacsonyabbaknál közel 1,5-szer magasabb volt az esély a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozásra, a szívbetegségekre vagy a szívrohamra.

Ha különválasztjuk a két nemet, az alacsony férfiaknál 37 százalékkal magasabb volt a halálozás általános kockázata, ugyanez a szám az alacsony nők esetében 55 százalék volt.

Egyelőre nem ismert, miért van összefüggésben a testmagasság és a szívbetegségek kockázata. Ennek egyik magyarázata az lehet, hogy az alacsonyabb emberek koszorúerei is kisebbek, amelyek így könnyebben elzáródnak a különböző tényezők következtében és érzékenyebbek a véráramlás változásaira. A legutóbbi kutatások azonban arra utalnak, hogy az elégtelen táplálkozás és az alacsony születési súly helyett a genetika magyarázhatja az összefüggést. Az alacsonyaknál éppen ezért különösen fontos, hogy csökkentsék a szívbetegség rizikófaktorait.

A tanulmány az European Heart Journal folyóirat június 9-i online kiadásában olvasható.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra