Mindenhová eljuthat a füst Ausztráliából

Az ausztráliai erdő- és bozóttüzek füstje várhatóan körbeszállja Földet, és vissza fog térni az ország fölé - figyelmeztettek az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) kutatói.

Műholdfelvételek segítségével a NASA szakemberei december vége óta tanulmányozzák az Ausztráliából terjedő füst és aeroszolok terjedését.

tűzvész, erdőtűz, bozóttűz, füst,
Füstoszlopok szállnak fel a dél-ausztráliai Kenguru-szigetről. Fotó: MTI/EPA

Január 8-áig a füst már félúton járt a Föld körül. Elsodródott Dél-Amerika felett, ahol ködös égboltot, valamint színes naplementéket és napfelkeltéket idézett elő - olvasható a NASA közleményében.

Súlyos légszennyezést okoz a füst

2019 legnagyobb katasztrófáiról korábbi cikkünkben olvashat - kattintson ide!

Az ausztráliai tüzek füstje Új-Zélandon is súlyos légszennyezést idéz elő és sötétre színezte a szigetország hegyeit takaró havat. A perzselő hőség és a térséget uraló szárazság együttese szokatlanul sok úgynevezett tűzviharfelhőt idézett elő. Ezek segítik a füst feljutását a sztratoszférába, több mint 16 kilométer magasságba, és ha oda eljut, a füst képes több ezer kilométert megtenni forráshelyétől, és hatással lenni a légköri viszonyokra szerte a világon - írták a kutatók.

Az országban szeptember óta tomboló bozóttüzek eddig mintegy 28 ember életét követelték, kétezer otthont pusztítottak el és sűrű füst borította be a nagyvárosokat. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban is: akár egymilliárd állat is elpusztulhatott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra