Síszezon: mindennapos a kéz- és lábtörés

Még távolról sincs vége az idei téli szezonnak, de már hozzávetőleg hatvanezer baleset történt az ausztriai sípályákon.

A számadat nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy naponta mintegy ezer síelőt, hódeszkást és túrázót kell ellátni kisebb-nagyobb sérülések miatt. A zömük kéz- vagy lábtörést szenved, de nem ritka az életveszélyes sérülés vagy a haláleset sem.

A síkörzetekhez közeli kórházak nyugodtan kiakaszthatják a "Megtelt!" táblát, annyi beteget visznek be hozzájuk. Hétfői lapjelentések szerint csupán Innsbruckban és Salzburgban naponta négyszáz sérültről gondoskodnak. A páciensek jelentős része külföldi, sok közöttük a német, holland és belga.

Az osztrák hegyimentő-szolgálat helikopterei átlag húszpercenként emelkednek a magasba, hogy "bevetésre" induljanak. Leggyakrabban balesethez riasztják őket, hogy mihamarabb kórházba szállíthassák a sebesülteket vagy kimentsék a téli sport bajba jutott szerelmeseit. A vészjelzés befutása után három perccel már a levegőben tudnak lenni. Egy-egy mentési akció 2500 euróba kerül.

Az idei összesítés ugyan még nem áll rendelkezésre, de a linzi székhelyű Közlekedésbiztonsági Felügyelőség (KfV) becslése szerint évente mintegy tízmillióan töltik téli szabadságukat az osztrák hegyek között, kétharmaduk pihenésre vagy sportolásra vágyó külföldi turista.

Az intézet adatai alapján a 2006/2007-es évadban több mint 45 ezer síelő és hódeszkázó szenvedett olyan súlyos sérülést, hogy kórházi ápolásra szorult. Csaknem kétharmaduk férfi volt, egynegyedük hódeszkás. A balesetek 47 százaléka láb-, 28 százaléka kar- és kéz-, egytizede fejsérüléssel járt.

A lesiklópályákon 29 ember vesztette életét, sífutás, túrázás és egyéb jellegű téli sportolás közben negyvenen haltak meg az ausztriai hegyekben.

A szakemberek az okok között főleg a rosszul megválasztott sebességet említik. Sokan túlbecsülik a tudásukat, holott a síelésnél is nagyon fontos a tapasztalatszerzés és a rendszeres edzés. Vannak, akik a lesiklópályán akarják kiélni magukat: kárpótlást szerezni az elszenvedett kudarcokért vagy megvalósítani "szakmai nagyravágyásukat". Ugyancsak veszélyforrás lehet a túlsúlyosság és az öreg kor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra