Hatékonyabb szennyvíztiszítók kellenek

Nagyon fontos lenne, hogy növeljük a szennyvíztisztítók hatékonyságát. Így ugyanis megakadályozhatnánk, hogy a szennyezőanyagok a környezetbe, később pedig az ivóvízbe és a táplálékunkba kerüljenek - véli a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Kara.

A műanyagok nem bomlanak le a környezetben, csupán egyre kisebb darabokra - úgynevezett mikroműanyagokra - esnek szét. Ezek azonban a belélegzett levegővel, a táplálékkal, az ásványvízzel és az ivóvízzel is bekerülhetnek az emberi szervezetbe, ahol később akár egészségügyi problémát is okozhatnak - emelték ki a szakértők.

mikroműanyag, műanyagszennyezés, műanyagrészecske, ivóvíz
Szinte elkerülhetetlen, hogy az emberi szervezetbe is bejussanak a műanyagrészecskék. Fotó: 123rf

Mindenhol ott vannak

A mikroműanyagok, vagyis az 5 milliméternél apróbb műanyagszemcsék ma már szinte mindenhol megtalálhatóak a természetben, így például a sarki jégtáblák alatt vagy az esővízben. De jelen vannak a kagylófélékben, a sörben, az ásványvízben és az ivóvízben is. Olyan széles körű a környezet műanyag-szennyezettsége, hogy szervezetbe jutásuk szinte elkerülhetetlen.

Megdöbbentő, mennyi műanyagot eszünk meg - részletek itt!

Egészségügyi hatásukról még kevés adat áll rendelkezésre, de pontenciálisan károsíthatják a bélnyálkahártyát, felületükön kórokozókat köthetnek meg, valamint szerves mikroszennyezők forrásai is lehetnek - vélik a kutatók. Ezek közül a perzisztens, nehezen lebomló szerves szennyezőanyagok (POP-k) okoznak különösen komoly aggodalmat, amelyek jellemzően zsírban jól oldódó anyagok, így könnyedén átjutnak az élő szervezetek membránján.

Hatékonyabb szennyvíztiszítók kellenek

Az NKE Víztudományi Karán zajló, szerves mikroszennyezőkkel és mikroműanyagokkal kapcsolatos tudományos munka elsősorban a szennyvíztisztítókban előforduló szerves mikroszennyezőkre fókuszál. Knisz Judit, a kar kutatója úgy véli, minden olyan kutatásra szükség van, amely elősegíti ezen anyagok lebontását, környezetbe jutásuk megakadályozását, valamint a megfelelő szabályozások kialakítását.

A szennyezés megállításának egyik megoldása lehet például a szennyvíztisztítók hatékonyságának növelése. A jelenleg alkalmazott szennyvíztisztítási technológiák többsége ugyanis nem képes hatékonyan eltávolítani a mikroszennyezők nagy részét, így azok a felszíni vizekbe, folyókba, tavakba és part menti vizekbe kerülnek - közölte Knisz Judit. A jelenséggel már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is foglalkozott , amely további kutatásokra ösztönzi a szakembereket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra