Erre kell vigyázniuk a teljesen beoltottaknak

Aki teljesen be van oltva, arra is vonatkoznak a járványügyi szabályok és ajánlások, amelyeket mások egészségének védelme érdekében mindenkinek be kell tartania - erre hívta fel a figyelmet videójában egy amerikai orvos.

Mit tegyünk, ha teljesen be vagyunk oltva - vagyis megkaptuk mindkét részoltást valamelyik koronavírus elleni védőoltásból -, ám olyasvalaki társaságában időztünk, akiről időközben kiderült, vagy feltételezhető, hogy megfertőződött a SARS-CoV-2 vírussal? Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) ezzel kapcsolatos útmutatásáról John Whyte, a WebMD főorvosa beszélt egy Twitteren is közzétett videóban .

karantén oltottaknak
A teljesen beoltottak is kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor indokolt a karantén. Fotó: Getty Images

Ebben Whyte elmondja: a CDC szerint függetlenül attól, hogy jelentkeznek-e koronavírus-fertőzésre utaló tünetek, minden oltottnak teszteltetnie kell magát, aki fertőzöttel, vagy gyaníthatóan fertőzöttel érintkezett.

Érdekes eredményre jutottak egy friss tanulmány szerzői: a fiatalabb gyermekek nagyobb eséllyel adják át a koronavírust a velük egy háztartásban élőknek, mint az idősebbek. Részletek!

PCR-teszt és maszkviselés

A lehető legpontosabb eredmény érdekében 3-5 nappal az expozíciónak való kitettség után érdemes elvégeztetni a PCR-tesztet. Whyte szerint emellett elengedhetetlen, hogy amint megtudjuk, hogy fertőzésveszélynek tettük ki magunkat, azonnal kezdjünk maszkot hordani. Ehhez ragaszkodjunk 14 napig, vagy addig, amíg megkapjuk a PCR-teszt eredményét. Amennyiben negatív, elhagyhatjuk a maszkviselést. Ha viszont pozitív, az eredmény kézhezvételét követően legalább tíz napra karanténba kell vonulni. Amennyiben ezidő alatt nálunk is jelentkeznek tünetek, fontos, hogy a 10 napos karantén letelte után még elteljen 24 tünetmentes óra, mielőtt ismét emberek közé megyünk.

A járványügyi ajánlások és szabályok változását a korábbi koronavírus-variánsoknál jóval fertőzőképesebb és súlyosabb megbetegedést okozó delta variáns villámgyors terjedése indokolja. A világ számos országában már ez a változat felel az új megbetegedések többségéért, és szakemberek szerint ez robbanthatja majd be itthon is a negyedik járványhullámot .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra