Új vakcinát tesztelnek az AstraZeneca kifejlesztői

Egy vektoralapú, pestis elleni vakcina humán klinikai vizsgálatát kezdték a napokban brit tudósok.

Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös koronavírus elleni vakcináján dolgozó brit tudósok beadták az általuk kifejlesztett pestis elleni védőoltást az első önkénteseknek - számol be róla a BBC. Az egy évig tartó humán klinikai vizsgálatok első fázisában legalább 40 egészséges, 18-55 éves önkéntesen tesztelik majd az oltóanyagot. A mostani szakaszban azt vizsgálják, hogy az emberi szervezet felismeri-e a pestist okozó baktériumot, és az oltásnak köszönhetően megtanul-e védekezni ellene.

pestis
A pestist nem sikerült teljesen eltörölni a föld színéről. Illusztráció: Getty Images

A kísérletben résztvevők egyike, a 26 éves Larissa a BBC-nek azt nyilatkozta: azért jelentkezett az Oxfordi Egyetem vizsgálatába - ahol egyébként genetikát tanul -, mert reméli, hogy ezzel ő is kiveheti részét a tudományos munkából, és életeket menthet. Elmondása szerint nem aggódik a lehetséges mellékhatások miatt, mivel ez a vakcina ugyanazon a technológián alapul, mint az AstraZeneca COVID-19 elleni oltása (Vaxzevria), amelyet világszerte több millió embernek adtak már be.

Mit tartalmaz az új pestis elleni védőoltás?

Ebbe a vakcinába is csimpánz adenovírus gyengített változatát juttatták, amit genetikailag módosítottak, hogy ne okozzon megbetegedést az embereknél. A védőoltás nem a pestis kórokozóját tartalmazza, hanem olyan hozzáadott géneket, amelyek a Yersinia pestis baktérium fehérjéit állítják elő, megtanítva a szervezetet, hogyan védekezzen a kórokozó ellen szükség esetén.

A kutatók szerint az ezzel a technológiával előállított vakcinákkal más betegségek ellen is sikeresen fel lehetne venni a harcot. Maheshi Ramasamy, az Oxford Vaccine Group vezető klinikai kutatója elmondta: már vizsgálják, hogy a Neisseria meningitidis baktérium B törzse okozta agyhártyagyulladás és a Zika-vírus által kiváltott Zika-láz ellen hatásos lehetne-e egy ilyen vektorvakcina. De véleménye szerint az új betegségek - mint az elsősorban afrikai országokban jelentkező vérzéses Lassa-láz vagy a Marburg-vírus - ellen is eredményes "fegyver" lehet.

A COVID-19 járvány egy örökös harc része, amit az emberiség a kezdetek óta folytat a vírusok ellen. Csak az elmúlt évtizedekből számos olyan példát találni, amikor különböző fertőzések rövid idő alatt komoly fenyegetéssé váltak. A LiveScience listát állított fel a 12 legveszélyesebb vírusról. Részletek!

A pestist okozó Yersinia pestis baktérium főként a rágcsálókon élősködő bolhák közvetítésével kerülhet át az emberre, aztán cseppfertőzéssel terjed tovább. A betegség ellen a 19. század végéig nem létezett gyógymód. A "fekete halál", amit feljegyzések szerint már az ókorban ismertek, évszázadok alatt a világ nagy részét letarolta. A legpusztítóbb pestisjárvány az 1300-as években söpört végig Európán: becslések szerint a lakosság felét megölte. És noha globális terjedését sikerült visszaszorítani, Afrika, Ázsia és Amerika egyes vidékein mai napig felüti a fejét. A 2017-ben Madagaszkáron kitört pestisjárvány például 171 áldozatot követelt.

Noha az időben megkezdett antibiotikum-kúrával hatékonyan kezelhető, a járványnak leginkább kitett területek nagy részén az egészségügyi ellátás elmaradottsága vagy elérhetetlensége miatt igazán csak egy hatékony vakcina nyújthatna védelmet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra