Lehullt a lepel az akupunktúráról
A nyugati orvoslás a placeboeffektet leszámítva semmilyen pozitív hatást nem tulajdonít az akupunktúrának, míg a kínai orvoslás tűzzel-vassal védi. Mint kiderült, többnyire meghamisított statisztikákra hivatkozva.
Bár a kínai gyógymódok a hatvanas évek óta a nyugati világban is egyre népszerűbbek, az ősi kínai praktikák egy része élesen megosztja a tudományos világot. Az akupunktúrával kapcsolatban például a tudományos kutatások nyugaton újra és újra bebizonyítják, hogy a placeboeffekten túl nincs semmi hatása, míg a Kínában végzett, elvileg szintén tudományos igényességű vizsgálatok rendszeresen igazolják, hogy a módszer igenis hatásos. Egy közelmúltban végzett, kínai kutatás tehet pontot az ügy végére - írja az Index.
Fülgyertya után már köldökgyertyát is árusítanak az interneten, de vajon milyen hatása lehet a szervezetünkre ennek az alternatív gyógymódnak? Bővebben erről az alábbi cikkünkben írtunk!
Tíz kutatásból kilenc manipulált vagy nem szakmai
Kínai kutatók egy átfogó metaanalízis keretein belül a kínai tudományos sajtóban valaha megjelent összes akupunktúrával kapcsolatos tanulmányt megvizsgálták. Ez összesen 840 tudományos cikket jelent, amelynek elsöprő többsége, 838 darab látta bizonyítottnak az akupunktúra hatásosságát, és mindössze kettő akadt, amely negatív eredményt hozott.

Kiderült azonban, hogy a kísérletek eredményeinek elemzése során a kutatások háromnegyedénél trükköztek statisztikai módszerekkel, hogy az "elvárt" eredmény jöjjön ki; és 10 százalék alatt volt az olyan kísérletek aránya, amely megfelelt az alapvető metodológiai kritériumoknak. Ennek hiányában pedig az eredmények nem tekinthetőek megbízhatónak, sok esetben pedig úgy tűnt, még manipulálták is az eredményeket, hogy jobb fényben tüntessék fel a kétes alapokon nyugvó gyógyászati módszert.
Értékelje a cikket!