Élesztő: kívül-belül jót tesz

A jó háziasszonyok konyhájában mindig megtalálható a friss élesztő, hiszen ki tudja, mikor kell kuglófot, buktát vagy pogácsát sütni. Viszont azoknak is érdemes élesztőt tartani otthon, akik egyáltalán nem konyhatündérek. Elmondjuk, miért.

Mire jó az élesztő?

Az élesztő nemcsak sok sütemény és kenyérféle elkészítéséhez nélkülözhetetlen, de a fogyasztása az egészségünknek is nagyon jót tesz. Az élesztőben meglepően sok vitamin (elsősorban B-vitaminok), ásványi anyag és fontos aminosavak találhatóak, összetételének köszönhetően a vegetáriánus életmódot követők egyik legfontosabb étrend-kiegészítője lehet.

élesztő, cukorbetegség, bőrápolás, fermentálás, élesztő fogyasztása, akné, székrekedés
Az élesztő az arcbőrnek is jót tesz

Az élesztő tulajdonképpen a gombák egy csoportjára alkalmazott megnevezés, de leggyakrabban a Saccharomyces Cerevisiae-t értjük alatta. Az élesztőgombák keményítővel, illetve cukorral táplálkoznak, az élesztőgyártás során speciális kezelésen átesett cukormelaszon szaporítják el az élesztőgomba sejtjeit, melyet állandó hőmérsékleten, 26 fokon tartanak. A megfelelő idő leteltével az élesztőt leválasztják a táptalajról, formázzák és csomagolják. A süteménybe kerülő élesztő erjedés segítségével növeli meg a tészta térfogatát.

Élesztőpástétom Készítene valami különlegeset és egészségeset élesztőből? Próbálja ki az élesztőpástétomot. Receptet ide kattintva talál!

Az élesztő kiváló hangulatfokozó

Az élesztő fogyasztása jótékony hatással van a hangulatunkra, csökkenti a depresszió tüneteit, segít az idegességen és szorongáson, hozzájárul ahhoz, hogy jobban aludjunk és kipihentebben ébredjünk. Étvágyjavító hatása is van, emellett nagyon jót tesz azoknak a nőknek, akik premenstruációs szindrómával küzdenek.

Az élesztő segíti az emésztést

Az élesztő jótékonyan hat az emésztésünkre is, egyrészt segít a hasmenéses tünetek csökkentésében, másrészt a krónikus, bakteriális fertőzés miatt kialakuló bélpanaszokat is csökkenti.

Cukorbetegeknek is jót tesz az élesztő

Új kutatások szerint az élesztő fogyasztása jót tesz a cukorbetegeknek is, a benne található vitaminok és ásványi anyagok (elsősorban a króm) miatt ugyanis hatékony a vércukorszint helyreállításában. Emellett a magas koleszterinszintet is csökkenti, a HDL-, vagyis a "jó" koleszterin arányát pedig növeli a vérben.

Bőrápolás élesztővel

Az élesztőt fogyaszthatjuk nyersen is, de aki idegenkedik az ízétől, annak az élesztőtabletta a tökéletes választás. Az élesztő ráadásul nagyszerűen illeszkedik a legújabb trendbe is, mely szerint a fermentált élelmiszerek nemcsak az étrendünket tehetik változatosabbá és egészségesebbé, de a bőrápoláshoz is igen alkalmasak, koncentráltan tartalmaznak fontos tápanyagokat és gyorsan képesek kifejteni a hatásukat.

Az élesztő különösen alkalmas az irritált, aknés, problémás, zsíros bőr kezelésére: a benne található vitaminok és ásványi anyagok nyugtató, gyulladáscsökkentő, ápoló és sebgyógyító hatásokkal rendelkeznek. A legegyszerűbben maszkként vagy arcradírként alkalmazhatjuk az élesztőt: keverjük össze a friss élesztőt némi meleg vízzel vagy joghurttal és egy kis mézzel. Várjunk egy kicsit, majd a keveréket ecset segítségével kenjük fel az arcunkra. Legalább 15 percig hagyjuk rajta, majd óvatos, körkörös mozdulatokkal dörzsöljük le!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra