SM: a gyógyulásoktól a rokkantságig (2)

Szerző:;nbsp;Angyal Ágnes

Az SM típusai

A szklerózis multiplex (SM) rendszerint fiatal felnőttkorban jelentkezik először. Az SM autoimmun-betegség, vagyis az immunrendszer a saját idegrendszer sejtjei ellen fordul. Ez azt jelenti, hogy a betegség folyamán az idegrendszer állandó gyulladásban van, ami elpusztítja a neuronokat körülvevő, nagy zsírtartalmú myelint. Ez a szövetréteg úgy működik, mint a villanydrót körüli szigetelőréteg, azzal a különbséggel, hogy nem folyamatos. A szigetelt helyeket a sejtmembránon végigfutó elektromos jel kénytelen "átugrálni", ezáltal a myelinhüvely lényegesen meggyorsítja az ingerületvezetést. Az első öt év a meghatározó

A gyors és pontos jelátadás a finom és gyors, koordinált mozgások feltétele. Az SM-nél elvész ez a képesség, mivel ilyenkor a gyulladás miatt a myelin elpusztul, a helye heggel gyógyul, amely az idegrendszerben több helyen is kimutatható. Az SM lefolyása nem jósolható meg előre: az enyhe tünetektől a gyorsan romló és rokkantsághoz vezető formáig széles a spektrum. Az általánosságban elmondható, hogy az első öt év meghatározó, de a lefolyást befolyásolja az, hogy az első tünetek jelentkezésekor a páciens hány éves volt, illetve a neme. Három fő szakasz A betegség egyes formáinak megkülönböztetése a kezelés szempontjából döntő: bizonyos gyógyszerek csak az egyes típusoknál hatékonyak , máskor hatástalanok. Három csoportba, típusba sorolják az SM-betegeket.

Az első típus az úgynevezett relapszussal-remisszióval járó SM (RRSM): ez azt jelenti, hogy időnként rohamos, shubokban történő rosszabbodás következik be a betegnél, amely állapotot teljes vagy részleges gyógyulás követ, és csak viszonylag enyhe tünetek maradnak vissza. Az SM tipikus kezdőállapota, a legtöbb esetben így indul és évente átlagosan egy shub jelentkezik , 15-20 éven át is fennállhat ez az állapot. A betegek ötödénél gyakorlatilag semmiben sem befolyásolja a mindennapi életet a betegség.

SM: a gyógyulásoktól a rokkantságig

SM: a gyógyulásoktól a rokkantságig

Az RRSM azonban idővel átalakulhat úgynevezett másodlagosan progrediálóvá, az érintettek 40 százaléka ebben a szakaszban van. Ilyenkor a shubok után már nem gyógyul meg teljesen az SM-beteg. Ettől a szakasztól kezdve sajnos már nem számíthatunk arra, hogy az állapot javulni fog, sőt, lassú, fokozott romlás a jellemző. Végül a harmadik típus az úgynevezett elsődlegesen progrediáló (primer progrediáló SM=PPSM). Ekkor az idegrendszeri funkciók romlása már shubok nélkül, folyamatosan zajlik . A betegek 15-20 százaléka tehető ebbe a csoportba. Van, akinél idővel, a fenti fázisokon keresztül jutnak el idáig, ám gyakori, hogy akinél idősebb korban jelentkezik a betegség, mindjárt ebben a rosszabb prognózisú formában indul az SM. A diagnózist követően a betegeknek 10 százaléka lesz öt éven belül súlyosan rokkant. Fontos azonban kiemelni, hogy az SM nem halálos betegség, ám az életminőséget jelentősen befolyásolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra