Röntgenvizsgálatok

Koponyaröntgen

Célja

A hagyományos röntgenképek röntgensugár segítségével készülnek. Ez az erős sugárzás áthatol a testen és csak bizonyos szervekben, főképp a csontokban nyelődik el, szóródik szét. Az áthatoló, szétszóródó sugarak a beteg mögé helyezett filmre érkeznek. A filmeken tulajdonképpen a szervek röntgenárnyéka jelenik meg. A koponyafelvétel olyan röntgenfelvétel, melyen az agy- és arckoponya csontjai és - elsősorban az arckoponyát alkotó - üregek árnyéka, valamint e csontok, illetve arcüregek eltérései ábrázolódnak. Így például a törések, csontdaganatok, a melléküregekben lévő folyadék, gyulladás okozta fedettség, stb. A felvételek néhány nap különbséggel történő ismétlése során a betegség (például arcüreg-gyulladás) időbeni lefolyása, rosszabbodása, javulása kísérhető figyelemmel.

Leírás

A vizsgálathoz a beteget a röntgenasztalra fektetik vagy székre ültetik, és fejét különböző helyzetekbe forgatják, a filmet tartalmazó kazettát alá teszik. Testalkatától függő sugárdózis alkalmazásával röntgenképet készítenek. Az asszisztens megkéri, hogy ne mozogjon. Ekkor készíti el a röntgenfelvételt. Ezután várnia kell. A filmeket hívórendszeren keresztül előhívják, rendszerezik. Pontos adminisztratív munka biztosítja, hogy az adott betegről készült felvételek biztosan az ő anyagát tartalmazó kartonhoz kerüljenek. A felvételeket a radiológus orvos átnézi, elolvassa a betegségével kapcsolatos dokumentációt, majd megírja véleményét.

Előkészítés

Előkészületre nincs szükség. A betegnek a szemüvegét, esetleg a nagyobb fülbevalókat le kell vennie.

Jó, ha tudja

Előfordulhat, hogy a felvételt technikai hiba vagy a beteg elmozdulása miatt meg kell ismételni. Ha a képen elváltozást lát az orvos, szükség lehet célzott, netán más irányból történő felvételek elkészítésére.

Veszélye

Bár a kapott sugárdózis alacsony, a felvételt csak akkor érdemes elkészíteni, ha érdemi információ várható tőle vagy befolyásolhatja a kezelés menetét.

Fájdalom

A vizsgálat nem fájdalmas. Koponya- vagy nyaksérülés esetén a fej mozgatása, bizonyos helyzetben való megtartása kellemetlenséggel járhat.

Lelet

A lelet leírja, hogy van-e a csontokon törés, elmozdulás, gócos vagy diffúz állomány-felritkulás, meszesedés, az arcüregekben folyadék. A vizsgálatot végző orvos javaslatot tehet további felvételek, netán más vizsgálatok (például koponya-CT - kompúter-tomográfia) elvégzésére.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.