Ég a gyomrom. Mi bajom lehet?

A gyomorégés olyan gyakori panasz, hogy egyes kutatások szerint minden negyedik európai embert érinti. Sokan csak alkalmanként találkoznak vele, mások azonban nap mint nap szenvednek tőle. Az okok között találunk étkezési szokásokat és betegségeket egyaránt.

A gyomorból induló kellemetlen, égető érzés nemcsak a nyelőcsőben, hanem gyakran a torokban is érezteti a hatását. Talán nincs a világon olyan ember, aki ne tapasztalt volna ilyet életében. Akkor is, ha csak egy-egy nagyobb lakoma után volt rá példa. Természetes, hogy akár első, akár sokadik alkalommal történik, felmerül az emberben a kérdés: Miért ég a gyomorom ? Mi a bajom? Pontosan mi okozza?

Miért ég a gyomorom? Fotó: iStock
Miért ég a gyomorom? Fotó: iStock

Túlevés, gyors evés, nem megfelelő ételek

Ha egyszerűen csak sokkal többet fogyasztottunk egy étkezésre, mint amennyihez hozzá vagyunk szokva, és/vagy idő hiányában gyorsan bekapkodtuk, azaz nem rágtuk meg alaposan, a gyomrunk úgy oldja meg az átlagosnál nagyobb emésztési feladatot, hogy több gyomorsavat termel. Ez pedig, ha a gyomorszájnál lévő záróizom nem zár tökéletesen, feljuthat a nyelőcsőbe és a torokba is. Az sem mindegy, hogy mit fogyasztottunk, illetve mi fogyasztunk rendszeresen. A zsíros, illetve olajban sült ételeket például annyira lassan és nehezen dolgozza fel a szervezetünk, hogy túl sokáig tart, mire kiürülnek a gyomorból, ezzel pedig nő a gyomorsav visszaáramlásának kockázata.

A szakemberek ezért azt ajánlják, hogy a tradicionális magyar konyhára jellemző rántott fogásokat cseréljük egészségesebbre: süssünk sütőben, grillezzünk vagy pároljunk. Ezzel jelentősen lecsökkenthetjük a zsírfogyasztásunkat. Az erős, csípős fűszerezés is kiválthat égő, maró fájdalmat, javasolt tehát kerülni az egyébként finom és közkedvelt fahéjat, curry-t, és a cayenne-i borsot is. Használjunk helyettük gyomorkímélő, és ugyancsak rendkívül ízletes zöldfűszereket, mint a bazsalikom, oregánó, vagy kakukkfű. Sajnos a gyomorégésre hajlamosak számára a hagyma és a fokhagyma is tiltólistás, helyettük a zöldségek szárított formájával érdemes próbálkozni, hiszen az nem ingerli annyira a gyomrunkat. Le kell mondani a citrusfélékről, a citromról, narancsról, grapefruitról, valamint a paradicsomról is, hiszen magas savtartalmuk csak ront a helyzeten.

7 fontos tanács gyomorégés, reflux ellen - részletek !

Térjünk át a kevésbé savas gyümölcsökre, mint például az alma, körte, vagy a banán. De fel kell hagyni az alkoholfogyasztással, a kávéivással, valamint el kell felejteni a csokoládét és a szénsavas italokat is, hiszen ezek mind fokozzák a gázképződést a gyomorban, ezáltal laza lesz a gyomorszáj záróizma, és könnyebben visszaáramlik a gyomorsav. De tény, hogy ha csak ritkán, és a fent felsorolt ételek, italok nagy mennyiségű elfogyasztása után ég a gyomrunk, kijelenthetjük, hogy semmi komoly bajunk sincs. Szerezzünk be a patikából savcsökkentőt, és a későbbiekben figyeljünk jobban magunkra.

Stressz

Mint megannyi testi tünetnek, a gyomorégésnek is lehet lelki oka. A rohanó életmódot, az állandó idegeskedést nem biztos, hogy "beveszi a gyomrunk." Az orvosok sem vitatják, hogy a stressz felboríthatja a gyomornedvek egyensúlyát. Lassítsunk hát, és szelektáljunk: keressük meg, mi az, ami feltétlen fontos. Ami pedig elhanyagolható, azt igyekezzünk kiiktatni az életünkből.

Reflux

A fejlett ipari országokban a népesség 10-20 százalékánál fordul elő, Magyarországon azonban ez a szám sokkal magasabb: a lakosság 30-35 százaléka küzd vele. Az alapprobléma itt is az, mint amikor túlesszük magunkat: a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. A beteg először a szegycsont mögött érez égető, maró fájdalmat - néhány órával az étkezés után. A fájdalom azonban általában tovább sugárzik a mellkason keresztül a torokba és a szájba is, ahol az irritáció akár rekedtséget, vagy reggeli köhögést is kiválthat. Mindezt kiegészítheti állandó savanykás böfögés, szájíz, és rossz lehelet is, Jellemzője, hogy az olyan testhelyzet-változtatások, mint például a fekvés, vagy a lehajolás csak rontanak a helyzeten. És hogy miért áramolhat vissza a gyomorsav? Mert a gyomrot és a nyelőcsövet összekötő záróizom nem működik megfelelően.

Normál esetben ugyanis ennek az izomnak az összehúzódásakor a nyelőcsőben nagyobb a nyomás, mint a gyomorban, így elképzelhetetlen, hogy bármi is visszafolyjon. Ha viszont gyakran kerül gyomorsav a nyelőcsőbe, az súlyosan károsíthatja a belső felületén lévő nyálkahártyát, ami begyulladhat. Ezt nevezik reflux oesophagitisnek. Sőt, ha elmarad az orvosi kezelés, a nyálkahártyát alkotó laphámréteg hengerhámmá alakul: szakkifejezéssel élve ez az úgynevezett Barrett-nyelőcső, amelyet akár nyelőcső daganat, azaz adenocarcinoma is követhet. Ha a panaszok napi gyakorisággal jelentkeznek, orvoshoz kell fordulni, hiszen a reflux helyes táplálkozással és gyógyszeres kezeléssel a páciensek nagy részénél könnyen karbantartható. Súlyos esetben műtétre lehet szükség.

Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a Quamatel Mini, a Richter Gedeon Nyrt terméke támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra