A növekvő fogászati probléma egyik oka a modern étrend

Kutatók kimutatták, milyen veszélyekkel jár a fogakra nézve modern étrendünk magas savtartalma. Egy nyilvánosságra hozott jelentésben a vezető fogápolási szakember ismerteti a saveróziót, az összes korosztályt érintő fogászati problémát.

A saverózió akkor következik be, amikor a fog felszíne savas hatásnak van kitéve - ami ételekkel és italokkal érintkezve gyakran előfordul. A kemény fogzománc ilyenkor átmenetileg felpuhul. Ez a savak okozta lágyulás idővel a fogak jelentős mértékű kopásához vezethet, különösen a fogmosáskor fellépő dörzsölő hatással párosulva.

A betegség feltűnésével kapcsolatos legérdekesebb tény, hogy a modern étrend alapvető részeként számon tartott számos magas savtartalmú élelmiszer, pl. salátaöntetek, a bor és sokféle gyümölcs is veszélyfaktor.

A fogak egyre növekvő élettartama a modern étrend sajátosságaival párosulva eredményezi, hogy a fogzománc többek között a saverózió okozta kopása egyre gyakoribbá és feltűnőbbé válik. A természetes fogakon előbb-utóbb jelentkeznek a saverózió tünetei, a káros hatások pedig visszafordíthatatlanok.

A "Saverózió: a XXI. századi fogászat új problémája" címet viselő jelentés az ágazat vezető véleményformálói, többek között Dr. Adrian Lussi kutatási eredményeire támaszkodik. A jelentés kifejti, hogy bár a fogászok tudatában vannak a problémának, az emberek többsége még csak nem is hallott a saverózióról, és nem ismerik a fogaikkal kapcsolatos alapvető folyamatokat. A páciensek gyakran már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor a betegség előrehaladott szakaszba jutott.

A saverózió tünetei közé tartozhat a fogak túlérzékenysége forró vagy hideg ételek és italok fogyasztásakor; a fogak éleinek legömbölyítettsége; a fogak felszínének kis mértékű sárgulása, ahogy a savak a fogzománcot kimarják, és megjelenik az alatta lévő fogállomány.

A későbbi szakaszokban a fogak elszíneződése fokozódhat; a rágóélek áttetszővé válhatnak; apró repedések jelenhetnek meg a fogéleken; fokozott túlérzékenység; apró bemélyedések jelennek meg a rágófelületeken. A saverózió hatásai visszafordíthatatlanok, és előrehaladott esetben fogászati kezelésre lehet szükség a beteg fogak alakjának és megfelelő működésének helyreállítása érdekében. Nagyon súlyos esetekben a károsodás a fog eltávolítását is szükségessé teheti.

A saverózió korai diagnózisát és a fogak védelmét fontosnak tartó egyik nemzetközi gyógyszercég fogorvosok közreműködésével felvilágosító programot indít annak érdekében, hogy a fogyasztók tisztában legyenek a problémával és felismerjék a figyelmeztető jeleket. A szakértők egyetértenek abban, hogy bizonyos egyszerű óvintézkedésekkel csökkenteni lehet a veszélyeket.

  • Ne mossunk fogat közvetlenül savtartalmú ételek vagy italok fogyasztását követően - a legjobb várni vele legalább egy órát.
  • A savtartalmú italokat gyorsan nyeljük le - ne "öblögessünk" velük, ne tartogassuk őket a szájban.
  • Válasszunk alacsony dörzsölő hatású, nem savas kémhatású és maximális fluoridtartalmú fogkrémet.

Készült a GlaxoSmithKline közleménye alapján.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +8 °C

Kora délelőttig a délnyugati, nyugati országrészben erősen felhős vagy borult lesz az ég, és eső, zápor is előfordul. ezt követően ott is csökken a felhőzet, és mindenhol napos időre van kilátás gomolyfelhőkkel. A déli országrészben lehet több gomoly, amelyekből délután ott záporeső is kialakulhat. Időnként megélénkül a keleties szél. A hőmérséklet délután 21 és 26, késő este 10, 19 fok között várható. Időjárási frontok napközben nem okoznak kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra