Magyarországon is létezhet kötelező fogamzásgátlás

Szinte hihetetlen, de még mindig nem szűnt meg az Európai Unióban a kényszersterilizálás, még ha nem is hivatalosan történik - hívja fel rá a figyelmet a Telex cikke.

Bár a kényszersterilizációt tiltja az Isztambuli Egyezmény, mégis csupán kilenc uniós ország (Svédország, Írország, Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Szlovénia, Lengyelország és Spanyolország) kriminalizálta azt. Július 7-én az Európai Parlamentben is napirendre kerül majd a téma – írja a Telex. A cikk konkrét eseteket is leír.

kényszersterilizálás, meddővé tétel, elköttetés, meddő, strerilizálás
A művi meddővé tételhez nem kell minden esetben beleegyezés. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images


A cikk idézi Cristina Paredero esetét. Őt tizennyolc éves korában diagnosztizálták Asperger-szindrómával. A fiatal madridi nő szülei nem bíztak benne, hogy lányuk képes ellátni magát, és úgy döntöttek, jobb, ha a művi meddővé tételt választják. A háziorvossal együtt erős nyomást gyakoroltak Cristinára, hogy sterilizáltassa magát, ő pedig engedett ennek.

Az Európában végrehajtott kényszersterilizációk számáról nincsenek hivatalos adatok, áll a cikkben. Portugália lesz az első ország, amely hivatalos adatokat gyűjt a kényszersterilizációkról, miután az ottani parlament megszavazta, hogy tanulmányt készítsenek a fogyatékossággal élőkkel szembeni erőszakról.

Fiala-Butora János, aki fogyatékossággal élők jogairól oktat az írországi Galwayi Egyetemen, a Telexnek azt mondta: a kényszersterilizáció egy Európa-szerte fennálló probléma. A problémakör szerinte két csoportra osztható. Az egyik a családjukkal élő értelmi fogyatékos lányok helyzete, akiknél akkor merül fel először ez a kérdés, amikor elkezdenek menstruálni és érdeklődni mások iránt. Ilyenkor a gondnoksági rendszer miatt egyes országokban a családjuk is dönthet úgy, hogy a művi meddővé tétel a legjobb megoldás. „Ez a probléma mindenütt létezik. Ha anyuka-apuka úgy gondolja, hogy a kislányuk nehezen kezelhető, nem tudják kontroll alatt tartani, és azt hiszik, hogy a fogamzásgátlás nem opció számukra, akkor merül fel a sterilizálás lehetősége” – fogalmaz a Galwayi Egyetem előadója. A másik terület, ahol a szakértők visszaéléseket tapasztalnak, az intézetek. Vannak nagyon rossz helyzetben lévő intézetek, ahol az erőszak is jelen van. És az sem példa nélküli, hogy akit nem tudnak kényszer-fogamzásgátlás alá vetni, azt sterilizálják.

Emberjogi szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy rengeteg sterilizációs beavatkozást nem törvényes úton hajtanak végre, ezeket pedig gyakorlatilag lehetetlen ellenőrizni.

A Telex írása szerint lenne erre megoldás a jogtudományban, a támogatott döntéshozatal. "Ez azt jelenti, hogy nem az ember helyett hozunk döntéseket, hanem a támogatója segít neki meghozni azokat. Segít neki elmagyarázni az adott helyzetet úgy, hogy lássa az opciókat" - magyarázza a szakértő.

Magyarország egyike azoknak az EU-s országoknak, ahol a fogamzásgátlás a bentlakásos intézményekbe való felvétel feltétele lehet. A Journalismfund hat hónapos kutatás során összegyűjtött adatai szerint 2021-es évben hatvannégy nő esett át művi meddővé tételen.

A cikket ide kattintva olvashatod tovább; kiderül az is, mit szólnak a témához a jogvédő szervezetek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra