Utálunk magunkban maradni egy üres szobában

A legtöbb ember nem érzi jól magát, ha magára marad saját gondolataival - mutat rá egy friss pszichológiai kutatás.

A Medical Xpress értesülései szerint a University of Virginia kutatói arra a felfedezésre jutottak, hogy a legtöbb ember szívesebben csinál valami aktívat - akár olyasmit is, amivel fizikai kárt okoz saját magának – ahelyett, hogy otthon ülne egyedül, a gondolataival.

A Science című tudományos folyóiratban a múlt héten megjelent eredmények egy 11 vizsgálatból álló kutatási sorozatra hivatkoznak, amelyet Timothy Wilson pszichológus és csapata végzett el a University of Virgina és a Harvard egyetemek közös programjában. A vizsgálati eredmények szerint a különböző életkorú kísérleti alanyok még csak rövid ideig sem érezték magukat komfortosan, ha magukra hagyták őket egy üres szobában azzal, hogy csak töprengjenek vagy épp álmodozzanak. A válaszadók többsége sokkal szívesebben választott aktívabb időtöltési formát: zenehallgatást, vagy az okostelefonjukon való játékot. De volt olyan is, aki akár kisebb áramütésekre is elcserélte volna a gondolkodás terhét.

"Bizonyára vannak jó páran, akik meglepőnek érzik ezeket az eredményeket, ők jellemzően azok, akik néha szeretik picit kizárni a külvilágot és csak magukra koncentrálni" - magyarázta Wilson. "Én magam ilyen ember vagyok, azonban a kutatásunk hitelt érdemlően bizonyította, hogy a többség inkább aktívabban töltené az idejét, még akkor is, ha rövid időtartamról van szó."

Ez az idő egyébként 6-15 perc közti időt jelentett a kísérlet során. Az első kísérletben egyetemi hallgatókat figyeltek meg, majd az egybehangzó válaszok miatt megismételték a kísérletet szélesebb korcsoporttal is (18-77 évesig), ennek ellenére azonos eredményeket kaptak.

"Meglepő volt, hogy még az idősebb embereket sem vonzotta annyira a lehetőség, hogy okostelefon - tulajdonítja ezt az eredményt, sőt, a szakember szerint az okostelefonok csak az eredményét jelentik ennek a vágynak, vagyis, hogy mindig elfoglaljuk magunkat valamivel.

A vizsgálat során egyébként egy teljesen üres szobában kellett a részvevőknek eltölteni 6-15 perc közötti időt, amely előtt arra kérték őket, hogy fejben szórakoztassák el magukat . Ezután olyan kérdésekre kellett válaszolniuk, mint például, hogy mennyire élvezték az élményt, nehezükre esett-e koncentrálni és hasonlók. Egy további kísérlet során véletlenszerűen kiválasztott alanyokat kértek meg, hogy foglalkozzanak azonos mennyiségű időt a gondolataikkal, de közben egyéb, "külső" aktivitásra is sor kerülhetett, például hallgathattak zenét, de nem kommunikálhattak másokkal. Ez a csoport jóval kellemesebben érezte magát, mint az üres szobába zárt társaik és az sem esett a nehezükre, hogy a gondolataikra koncentráljanak.

Nem szeretünk magunkban maradni egy üres szobában (Fotó: Europress)

Mivel ez egy viszonylag egyértelmű eredmény, a kutatók tovább mentek. Feltették a kérdést, vajon akkor is az aktívabb lehetőség mellett döntenének az emberek, ha az kellemetlenséggel járna? Az eredmények szerint igen: a következő kísérletben ugyanúgy üres szobában kellett várakoznia a résztvevőknek, azonban enyhe áramütéseket adhattak magunknak egy gomb megnyomásával. A vizsgálatban részt vevő 18 férfiből 12-en éltek a lehetőséggel legalább egyszer, míg 24 női résztvevőből hatan nyomták meg a gombot. Mindannyian azonos mértékű áramütést kaptak, amellyel kapcsolatban utólag azt mondták: ha arra lenne szükség, akár fizetnének is érte, hogy ez ne történjen meg újra.

"Ami egészen megdöbbentő a kísérletet illetően, hogy az emberek annyira idegenkednek attól, hogy 15 percre bezárják a saját gondolataival egy üres szobába, hogy még akár saját maguknak is képesek voltak áramütést adni, amelyet egyébként elkerülnének" - írják a tanulmány szerzői.

Wilson és csapata rámutatott, hogy az eredmények szerint a férfiak jobban keresik a fizikai érzületeket, mint ahogy ez a magukat áramütésnek alávető alanyok nemi eloszlásából is kitűnik. A kutatók egyelőre tovább dolgoznak az eredmények értékelésén, hogy feltárják annak okait, miért érzik magukat az emberek kényelmetlenül a saját gondolataikkal. A szakember szerint bár sokan szoktak álmodozni , révedezni, azonban a legtöbbször ez csak akkor élvezetes, ha spontán történik, nem utasításra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra