Ha elérted a fejlődés 4. szintjét, megnyugodhatsz. Hol tartasz?

A pszichológusok az emberi fejlődést négy szakaszra osztják. Ha eljutottál az utolsóig, képes vagy együttműködni a céljaid megvalósítása érdekében.

A történelem során többen is megpróbálták már meghatározni azokat az életszakaszokat, melyeken mindannyian végigmegyünk. Mások mellett Shakespeare és Freud is meghatározott korszakokat, a modern korban azonban már más szempontok alapján sorolják be a különböző életszakaszokat.

személyiségfejlődés, időskor, öregkor, fiatal
Attól, hogy valaki idős, még nem biztos, hogy végigment a személyiségfejlődés valamennyi szakaszán. Fotó: Getty Images

A cél nem a teljes függetlenség elérése

Egy amerikai üzletember, Stephen R. Covey 1989-ben a "Rendkívül hatékony emberek hét szokása" című könyvében a fejlődést három szakaszra osztotta: függőség (a gyermekek még gondozóikra vannak utalva), függetlenség (a serdülők és fiatal felnőttek már önállóak), valamint kölcsönös függőség (annak felismerése, hogy a legjobb eredmények elérése érdekében az embereknek együtt kell dolgozniuk a közös elképzelések és célok érdekében, még akkor is, ha ehhez különböző megközelítéseket alkalmazunk) – részletezi az IFL Science.

A függőség és a függetlenség közé még egy szakaszt beillesztett Bob Taibbi klinikai pszichológus, amelyet ellenfüggőségnek nevezett el. A lázadás korszakában ugyanis sok tizenéves hajlamos eltávolodni a szüleitől, és a baráti csoportokat kezdi elsődleges támaszának tekinteni. Az életkor valójában nem feltétlenül határozza meg, melyik életszakaszban tartasz, sőt, Taibbi arra is rámutat, hogy a különböző élettapasztalatok miatt az emberek ténylegesen megrekedhetnek. Egyesek például még felnőtt korban is a függőség bizonyos jellemzőit hordozhatják, általában azok, akiknek gyermekként és serdülőként nem adatott meg az önállósodás lehetősége. A függetlenségi szakaszban való megrekedés pedig úgy nyilvánul meg, hogy képtelenek vagyunk segítséget kérni, és úgy érezzük: mindent magunknak kell intézni. Ryan Delaney szerint ez utóbbi csapdába könnyű beleesni, különösen azért, mert a nyugati társadalmak gyakran tisztelik a saját magukat megteremtő, független egyéniség eszméjét.

A modell szerint azonban végső soron az egymásra utaltság, a kölcsönös függőség elérése a cél, ami az emberi lét egyik alapvetése. Vagyis az együttműködés, az emberi kapcsolatok, illetve annak a felismerése, hogy ha kell, tudjunk segítséget kérni másoktól. Ez ugyanis nem a gyengeség jele.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.