Megváltozik az időszámítás

2035-re megszüntetik a szökőmásodpercek használatát az időszámításban. Ezzel korábban az atomórák idejét korrigálták, hamarosan azonban nem lesz rá szükség.

Az időszámításunkat is érintő változást szavaztak meg az Általános Súly- és Mértékügyi Konferencia (General Conference on Weights and Measures) párizsi ülésére összegyűlő tudósok. Döntésük szerint 2035-re megszüntetik a szökőmásodpercek használatát az időszámításban – adta hírül a Nature.

Újabb Y2K pánik jöhet az átállás miatt?

A szökőmásodperceket 50 évvel ezelőtt, 1972-ben vezették be amiatt, mert a hivatalos idő meghatározására szolgáló atomóra nincs teljesen pontos szinkronban a Föld forgásának ütemével. Bizonyos környezeti hatások, például erősebb földrengések miatt a koordinált világidő (angol rövidítéssel UTC) és a csillagászati világidő (UT1) minimálisan eltérhetnek egymástól. Amennyiben a két időrendszer több mint 0,9 másodperccel eltávolodik egymástól, úgy a szökőmásodpercet alkalmazzák, hogy ezzel korrigálják az eltérést.

szökőmásodperc, óra
Búcsút vehetünk a szökőmásodpercektől. Fotó: Getty Images

A problémát az jelenti, hogy a különböző szervezetek eltérően kezelik a szökőmásodpercet, ami egy efféle, digitálisan összehangolt működésű világban már komoly gondot okozhat. Emiatt több nagy techcég, például a Facebook, és a Google régóta kéri a gyakorlat beszüntetését. A kutatók azt javasolták, hogy legalább egy évszázadig ne használjuk a szökőmásodpercet, így az UT1 és az UTC körülbelül 1 perccel kicsúszhat a szinkronból.

Nem véletlenül hagytak ugyanakkor több mint 12 évet az átállásra, a szökőmásodpercek eltörlése a többi között a műholdas rendszer és meteorológiai állomások működését is befolyásolja majd. Azoknak a csillagászoknak, akik az UT1-re támaszkodnak teleszkópjaik beállításakor, szintén alkalmazkodniuk kell majd az új helyzethez. A bizonytalan tényezők miatt sokan már most az 1999-ben világpánikot okozó Y2K-problémához hasonlítják az átállást, amikor attól féltek, hogy a 2000-es dátum fordulójával összeomlik az informatikai rendszer.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhőzet északkelet felé halad, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható. A frontális csapadékzóna - esővel, záporral, zivatarral - estig északkelet felé elhagyja az országot, mögötte átmeneti szünetet követően egyre többfelé pattannak ki záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is, de a Délnyugat-Dunántúlon már csak kis eséllyel lehet csapadék. Területi átlagban is jelentős mennyiségű csapadék eshet. Estére a Dunántúl nagy részén kiderül az ég, de északkeleten még lehetnek felhős tájak. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan csapadékos északkeleti tájakon 15, 20, másutt 21, 27 fok között várható. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra