Legalább ennyi tb-potyautas van az országban

Alig van olyan ember, aki évente legalább egyszer ne venne igénybe valamilyen orvosi ellátást itthon, ám jelentős azoknak a száma, akik úgy teszik ezt, hogy ingyenesen nem lennének rá jogosultak.

"Évente több mint 8,6 millióan vesznek igénybe Magyarországon valamilyen társadalombiztosító által finanszírozott orvosi ellátást" - írja a Világgazdaság ( Vg ), mely annak próbált utánajárni vajon ténylegesen hány tb-potyázó lehet az országban. Mindez azért különösen aktuális, mivel július 1-től azoknak, akik nem fizetnek egészségbiztosítási szolgáltatási járulékot és félévnyi elmaradást halmoznak fel, többé nem jár az ingyenes orvosi ellátás. A július 1-ig felhalmozott tartozásokat a rendszer nem veszi figyelembe, azaz a hónap elején mindenki tiszta lappal indult. Vannak azonban kivételek is, hiszen a diákoknak, nyugdíjasoknak, gyedben, gyesben, gyetben részesülőknek, a hajléktalanoknak és a szociálisan rászorulóknak alanyi jogon jár az ellátás, azaz nem kell fizetniük. Azoknak viszont, akiknek nincs állása és nem fizetik maguk után a járulékot, melynek havi összege idén 7710 forint, komoly gondokkal kell szembenéznie egy esetleges megbetegedés idején.

tb-potyautas, váróterem, ingyenes ellátás
Ha valaki fél évig halmozza a tartozást, utána már nem lesz elég utólag kifizetni azt, az orvosi ellátás költségeit is neki kell állnia. Fotó: illusztráció, Getty Images

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Azt, hogy a sürgősségi ellátás kivételével megtagadhatják az orvosi kezeléseket ezektől a betegektől, ha azonban mégis igénybe veszik, akkor utána ki is kell fizetniük, nem elég utólag rendezniük a járulékelmaradást . A lap által megkérdezett közgazdászok szerint nemcsak hat hónap után, de már 2-3 hónap tartozás esetén is figyelmeztetni kellene az adófizetőt, most ugyanis ennyit vár az adóhivatal, mielőtt levelet küld azoknak, akiknek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint munkaviszony és egyéb jogosultság hiányában magyarországi lakóhely mellett be kellett volna jelentkeznie egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére.

Közel 530 ezren biztosan "piros lámpások"

A NEAK tájékoztatása szerint "tavaly több mint 532 ezer, egy évvel korábban pedig 537 ezer olyan személyről" tudtak, aki nem tett eleget ezen jogszabályi kötelezettségeinek, "és piros lámpa mellett vette igénybe térítésmentesen az egészségügyi szolgáltatásokat Magyarországon", azaz ők, ha addig nem rendezik helyzetüket, a 6 hónap letelte után már nem lesznek jogosultak az ingyenes ellátásra.

Arról azonban a NEAK-nak nincsenek adatai, hogy ha valaki be van jelentkezve a járulékfizetésre, azaz tajszáma mellett zöld lámpa világít - ilyenből tavaly tavaly 511 ezren, tavalyelőtt pedig 510 ezren voltak -, az valóban teljesíti-e a kötelezettségét. A Vg ennek tisztázására a Pénzügyminisztériumot kérdezte, ám egyelőre nem kaptak választ, így az sem derült ki, valójában mennyi tb-potyautas lehet az országban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra