Áttörés az AIDS-kezelésében

Felfedezték, hol rejtőzik az AIDS-vírus - jelentette be Kanadai és amerikai kutatók egy csapata. Ez olyan áttörésnek tekinthető, melynek segítségével esetleg kidolgozható a HIV-vírus kiirtásának módszere.

AIDS

A kutatók úgy vélik, hogy a célzott kemoterápiával és az antiretrovirális gyógyszerek kombinációjával egy napon talán támadást lehetne indítani a "HIV reservoir"-ok ellen, melyek azok az immunsejtek, ahol a vírus bújócskát játszik. "A jelenlegi gyógyszerekkel kontroll alatt tudjuk tartani a HIV-et, a legtöbb esetben pedig korlátozni lehet az előrehaladását, a mostani gyógyszerek azonban nem szüntetik meg a betegséget. A kórokozók megmaradnak a szervezetben, sosem lehet teljesen kiirtani őket. Úgy véljük, a legutóbbi kutatásaink segíthetnek abban, hogy győztesen kerüljünk ki ebből a küzdelemből" - mondta a kutatás vezetője, Rafick-Pierre Sekaly a Montreali Egyetemről, akinek cikke a Nature Medicine folyóiratban jelent meg.

A kutatók felfedezték, hogy az AIDS-vírus csak két memória T-sejtben képes életben maradni. A memória T-sejtek a szervezet immunrendszerének részét képzik, és képesek felismerni, felkutatni és megtámadni bizonyos fertőző betegségek kórokozóit. Ha a vírus elrejtőzik a reservoir sejtekben, függeni kezd tőlük: ha a sejt él, akkor a vírus is, de ha a sejt elpusztul, a vírus is, ám a memória T-sejtekben megmarad az osztódás révén. Így aztán ezen sejtek megsemmisítésével a vírus rugalmas vagy rejtett részeit ki lehet iktatni - állítják a kutatók.

A létező gyógyszerkoktélok (vagyis az erősen aktív antiretrovirális terápia) elpusztítják a szervezetben keringő AIDS-vírust, de az elrejtett részeket nem érik el.

"Kutatásunk alapján úgy véljük, hogy a HIV-vírus kiirtásának egyik lehetséges módszere a kombinált megközelítés" - mondta Sekaly. "Javasoljuk a vírusosztódást gátló gyógyszerek és a memória T-sejtek osztódását gátló hatóanyagok együttes alkalmazását. Szerintünk, ha e két elkülönített módon, hosszú időn keresztül próbáljuk legyőzni a betegséget, akkor kiiktathatjuk a HIV reservoir-jait, így a beteg megszabadul a fertőzéstől" - mondta Sekaly.

A kutatók elmondták, hogy a következő lépésben állatmodellek segítségével tesztelik majd a módszert. "Ez egy előzetes eredmény, és reméljük, hogy segítségével sikerül a betegeket megszabadítani a HIV-fertőzéstől" - tette hozzá a szakértő.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra